Matice spoločenského účtovníctva ako nástroj ekonomickej analýzy

Úlohou mojich Reminiscencií je sprostredkovať čitateľovi náročné a hlboké ekonomické poznatky v kontexte reálií našej ekonomiky a aj ekonomík EÚ. Hlavne analyticky. Odozva na minulú úvahu ma podnietila, aby som sa ešte raz zamyslel nad šírkou a bohatstvom nástrojov ekonomickej analýzy. Hlavným dôvodom je, že vďaka program PHARE riešiteľský tím krajín Holandska, Československa, Maďarska, Rumunska a Bulharska pod vedením S. I. Cohena, profesora Rotterdamskej univerzity, riešil problém aplikácie matíc spoločenského účtovníctva pre potreby ekonomickej analýzy. Členovia tímov skonštruovali MSU, ktorej  štruktúru a obsah definoval prof. Cohen. Skonštruovali sme ich za krajiny.

 

Za rok 1994 som skonštruoval inú MSÚ za Slovensko. Na báze ekonomickej teórie som navrhol štruktúru jej stĺpcov a štruktúru jej riadkov, v ktorej sú zachytené vzťahy zvolených makroekonomických veličín a uvádza ich tabuľka 1.1.

Pre potreby obrazu o ekonomike a jej analýzy som si zvoli túto množinu makroekonomických veličín:

Hrubý domáci produkt – Y , Netto národný produkt – Yn , Národný príjem – NI , Disponibilný príjem – Yd , Výdavky na spotrebu – C , Výdavky vlády – G , Netto export – NX , Netto zahraničné investície – If , Netto domáce investície – Id , Príjmy domácností – Rp , Transferové platby (domáce) – Td , Transferové platby zahraničiu – Tf , Úspory domácností – Sp , Úspory vlády – Sg , Úspory podnikov – Sb , Priame dane (domácností)- Tp , Priame dane (podnikov) – Tb , Nepriame dane – Ti , Odpisy – D.

Zásadnou vlastnosťou matice je, že súčet príslušného riadka a súčet príslušného stĺpca sa rovnajú, čo vidieť v stĺpci spolu a v riadku spolu v tab. 1.2. Teoretická matica 1.1 je základom analýzy vzťahov medi zvolenými makroekonomickými veličinami a teda ekonomiky:

 

Tabuľka 1.1: Matica spoločenského účtovníctva, všeobecné vyjadrenie

 

Analyzovať treba vzťahy medzi premennými v tabuľke. Čitateľ pochopí jej zmysel  po číselnom vyjadrení hodnôt symbolov za ekonomiku SR v tab. 1.2. Avšak už vidí, že HDP, preferovaný ukazovateľ EÚ, je iste málo informatívny, treba vidieť ostatné čísla a vzťahy medzi nimi. Teória MSÚ chápe riadok ako výdavky a stĺpec ako príjmy, napr. podnikov. Naplnenie matice údajmi nebolo jednoduché. Na základe údajov uvedených v Štatistickej ročenke ŠÚ SR a vtedy pripravovaného systému národných účtov jednotlivé premenné, makroekonomické veličiny v roku 1994 mali hodnoty, ktoré uvádza tabuľka 1.2 (neznáme hodnoty som doplnili tak, že som využili vlastnosť matice o súčtoch riadkov a stĺpcov).

 

Tabuľka 1.2: Matica spoločenského účtovníctva za ekonomiku SR, rok 1994

 

Čo opisujú, vyjadrujú tieto údaje? Množina čísel sa stane zrozumiteľnou vďaka vzťahom. Odpoveď získame ak naformulujme niekoľko rovníc, ktoré algebraicky charakterizujú aktuálny stav ekonomiky SR v roku 1994. Sú to fundamentálne makroekonomické identity, ktoré umožňujú analýzu. Predovšetkým si všimnime prvý stĺpec tabuľky 1.1 a tabuľky 1.2. Rôznych relácií možno logicky odvodiť viacero. Prvou je definícia HDP. Je v prvom stĺpci:

  HDP C + G + (X – M)  + Id + D  (1.1)

398 ≡ 251,89 + 79,48 + 4,9 + 27,47 + 35,07

 

Hrubý domáci produkt je súčet výdavkov všetkých sektorov hospodárstva. Ale zo stĺpca 1 vidíme aj to, že

 

  Yn ≡ HDP – D

alebo

  Yn ≡ C + G + (X – M)  + Id    (1.2)

  362,93 = 251,89 + 79,48 + 4,09 + 27,47

 

Zistili sme, že netto národný produkt predstavuje netto prídavok toku tovarov a služieb domácnostiam, buď priamo od podnikov (domácich a zahraničných), alebo od vlády a aj prírastok hodnoty kapitálu. Teda netto národný produkt je hrubý domáci produkt mínus odpisy.

Matice spoločenského účtovníctva si zachovávajú princíp podvojného účtovníctva – stĺpec je príjmovou stranou T účtu a riadok je výdavkovou stranou T účtu. Z princípu matíc spoločenského účtovníctva a to že súčet hodnôt v riadku sa musí rovnať súčtu hodnôt v príslušnom stĺpci vyplýva, že HDP z riadku 1 je

 

  HDP ≡ Rp + Tb + Sb + Ti + D  (1.3)

 

Ale z premenných v riadku 2 a stĺpca 2 vidíme, že platí aj vzťah

 

Rp + Tr ≡ C + Tp + Sp

alebo

  R ≡  C + Tp + SpT   (1.4)

 

Zo stĺpca 3 a riadku 3 platí, že

 

Tb + Tp + Ti ≡ G + Tr + Tf + Sg

alebo

  Tb + T≡ G + Tr + Tf + Sg –  Tp   (1.5)

 

Urobili sme si dobrú prípravu na tvrdenie o vzťahu ďalších makroekonomických veličín. Substitúciou (1.4) a (1.5) do (1.3) dostaneme (iba v hlave to neodvodíme):

 

HDP ≡ C + Tp + SpTr + G + Tr + Tf + SgTp + Sb + D

alebo

  HDP ≡ C + Sp + G + Tf + Sg + Sb + D       (1.6)

 

Získali sme ďalší spôsob výpočtu HDP, z nových veličín, čo zabezpečuje kontrolu. Naši ekonómovia na to zabúdajú. Učebnice ho neuvádzajú. Každý z nich využíva inú množinu, celkom konkrétnu, makroekonomických veličín! To znamená, že makroekonomická analýza má možnosť kontroly konzistencie hodnôt HDP, ale hlavne rôzny pohľad na tento makroekonomický agregát. Tak potom hlbšie vnímame fungovanie ekonomiky, viacstranne.

Dajme do vzťahu výrazy (1.1) a (1.6).  Získame:

 

  (X – M) + Id + D ≡ Sp  +  Sg + Tf + Sb + D

 

Vieme, že

 

(X – M) – Tf  ≡ If,

a tak

           If + Id + D ≡ Sp + Sg + Sb + D     (1.7)

                2,34 + 27,47 + 35,07 ≡ 14,03 + 1,75 + 14,03 + 35,07

 

Táto identita predstavuje dve strany účtu hrubých úspor a investícií, ktorý poznáme zo systému národných účtov. Táto analýza nám ukázala dôležité aspekty spracovania údajov v celkom konkrétnom rámci. Čitateľ môže pokračovať ďalej, ak sa dôkladne zamyslí nad uskutočnenou metódou analýzy. V mojich prácach sú ostatné analytické vzťahy.

Zistili sme, že dobrá organizácia údajov a využitie ekonometrických vzťahov rozširuje možnosti ekonomickej analýzy a hlavne zabezpečuje koherenciu údajov. Odvodené vzťahy indikujú rozsah, do akého je možné rozvinúť pohľady na vzťahy medzi makroekonomickými veličinami.

Veľmi dôležitý je aj fakt, že HDP, najznámejšia miera výroby hospodárstva, sa dá vypočítať viacerými spôsobmi, a to aj tak, aby zodpovedal aspektu, ktorý zvýrazňuje konkrétny analytik a ním skonštruovaný príslušný model.

 

 

Záver

 

Vládni ekonómovia, a teda aj vláda, môžu vďaka uvedeným vzťahom ozaj hlboko vidieť do útrob fungovania ekonomiky a robiť potrebné zmeny.

SR aj EÚ by mala reálne konštruovať MSU.

Tlač uverejňuje koľko nám vraj dali, ale overiť sa mi to nepodarilo. Iba tak môžeme dôverovať tvrdeniam EÚ, ktoré sú dnes ekonomicky skôr nedôveryhodné, ekonóm musí strácať dôveru.

Jeffery J. Round (ktorého poznám) skonštruoval maticu za Európu a to v článku A SAM for Europe: Problems and Perspectives (1991).

Ekonomická veda už dávno vyriešila vážny problém sledovania finančných tokov v ekonomikách EÚ. Žiada sa, aby si to uvedomili EK, ER, príslušná komisia EÚ ba aj všetci europoslanci, čiže aj naši zástupcovia.

 

Zvady neriešia ekonomické problémy, ktorých je veľa.

 

 

Prof. J. Husár

Bratislava 23/8/2024

 

 

 

5 1 hlasovanie
Article Rating
Odoberať
Upozorniť na
guest

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

11 Comments
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasov
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Ľubo Pajtinka
Ľubo Pajtinka
26. augusta 2024 18:38

 Milý pán profesor,
vďaka za múdry text, mali by ste otvoriť kurzy pre mnohých našich dnešných ekonómov a politikov. Prospelo by im to. Otázkou je, či by zložili záverečnú skúšku…

Marián Moravčík
Marián Moravčík
25. augusta 2024 13:20

Vďaka za expertný rozbor. Veľmi sa mi to páči ako metóda analýzy. Peter Zajac-Vanka demonštroval, ako sa dá tvorivo použiť aj v iných súvislostiach.

Jozef Hlušek
Jozef Hlušek
25. augusta 2024 9:04

Opätovným „zvolením“ von der Leyen“ za predsedníčku EK sa potvrdilo, že „niekomu“ veľmi záleží aby naďalej pokračovala debilizácia obyvateľstva celej EÚ, ba celého sveta, v duchu hesla čím vyššia funkcia, tým väčší neznalec /aby som bol slušný/. Náš štát /národ/ nesmie byť v tomto trende výnimkou. Teší ma, že naprogramovanému osudu sa vzpierame a súčasne som zarmútený z toho, že sa vzpierame väčšinou my skôr narodení. Stredný vek prijal svoju rolu „konzumenta siláže“, ktorú mu naprogramovali a bezmyšlienkovite ju plní, ba mnohí sú za ňu ochotní „ísť na barikády“. Dokonca iniciatívne do tejto roly zaťahujú aj svoje potomstvo – takí sú progresívni! Čo s tým urobíme? Nič viac ako robíte Vy, vážený pán Profesor, robiť nemôžeme – nuž, vďaka Vám za Vašu osvetu a výdrž.

Ivan
Ivan
24. augusta 2024 20:25

Vážený pán profesor, ako národohospodár Vám veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu osvetu. Samozrejme Vaša úvaha sa netýka len EÚ ale samozrejme v prvom rade Slovenskej republiky. Len na veľkú škodu – kto Vás, nás alebo ľudí s praxou a odbornosťou počúva ? – že vraj politické rozhodnutia. Dobre, súhlasím aj s politickými rozhodnutiami, ale po tých rozhodnutiach musí nasledovať kontrola a prijatie a vyvodenie zodpovednosti a prijatie následkov. Jednoducho bez kontroly a zodpovednosti to nejde.Teda, ide, ale výsledok poznáme a znášame ho my všetci.

Ivan
Ivan
25. augusta 2024 8:12
Odpovedať  Jaroslav Husár

Plne sa stotožňujem s Vašim názorom pán profesor. Na Vašu otázku ohľadne ekonomických poradcov si odpovedať netrúfnem aj keď nie som presvedčený že ich majú. Vami uvádzanú knihu si určite kúpim. Veľmi sa mi páči Vaša posledná veta – Ekonomickú analýzu nezískame lusknutím prstov – len koľký z politických predstaviteľov žijú v tejto predstave ?

Peter Zajac-Vanka
Člen
24. augusta 2024 16:17

Pán profesor, tak toto je správna osveta: Z takejto Matice spoločenského účtovníctva sa s ďalšími vzorcami výpočtov dá odhaliť, ako sme na tom so SKUTOČNÝM rastom ekonomiky a stavom ekonomických dejov. Som rád, že ste spracovali údaje aktuálneho stavu ekonomiky z roku 1994 tie rovnice by laikom bolo treba oveľa hlbšie objasniť a závery ponúknuť verejnosti.
…viete, v tom roku 1994 slovenské hospodárstvo bolo ešte ozaj národným hospodárstvom a po rozdelení Československa všetci predpovedali krach slovenskej ekonomiky aj úpadok sociálnej situácie (…no ten úpadok už dekádu zaživame a aj teraz – cez schodok verejných financií…)…ale vtedy v 1994 sme vytvárali vládou „kapitálotvornú vrstvu podnikateľov, ešte veľa podnikov a ten kľúčový priemysel bol v slovenských rukách a aj v štátnom vlastníctve, podnikatelia snívali o expanzii do zahraničia a občania všeobecne držali svoje gate a verili, že „ešte chvíľu a už sa budeme mať všetci lepšie“… Koruna slovenská a Národná banka Slovenska fungovali.
Ten vzorec ďalšieho spôsobu výpočtu hrubého domáceho produktu v 1994 tj.
HDP ≡ C + Sp + G + Tf + Sg + Sb + D  
kde sú Výdavky na spotrebu – C , Úspory domácností – Sp ,Výdavky vlády – G ,Úspory vlády – Sg Úspory vlády – Sg Transferové platby zahraničiu – T, Úspory podnikov – Sb  ako aj Odpisy – D.
takže

 If + Id + D ≡ Sp + Sg + Sb + D   (1.7)

               2,34 + 27,47 + 35,07 ≡ 14,03 + 1,75 + 14,03 + 35,07

ako píšete, „táto identita predstavuje dve strany účtu hrubých úspor a investícií“

a by bolo zaujímavé odsadiť aspoň približne reálnymi číslami a boli by sme možno prekvapení, že náš dnešný „vzdutý“ hádépé plný produkcie cudzích investorov a spotreby domácností by bol na smiech: Lebo vtedy ešte slovenské firmy v rukách štátu a slovenských majiteľov produkovali, vyrábali, tŕžili a aj exportovali.
Ale píšete správne: „Získali sme ďalší spôsob výpočtu HDP, z nových veličín, čo zabezpečuje kontrolu. Naši ekonómovia na to zabúdajú. Učebnice ho neuvádzajú.“ a ja dodám: a vlády i médiá to zatajujú!