V Slovenských národných novinách ma zaujalo toto tvrdenie:
„Koalícii chýba jasná koncepcia, pevné body programu, chýba štátna doktrína i artikulovanie národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky. Chýba dlhodobá vízia. Na druhej strane však treba uznať, že vláda musí riešiť urgentné problémy, ktoré majú korene v minulosti a teraz začali doliehať na spoločnosť. Kto si spomenie, že dnešné problémy s dlhom sú následkom politiky Mikuláša Dzurindu, ktorý spoločne s Ivanom Miklošom vypredali štátne strategické podniky do zahraničia, a tým pripravili štát o finančnú stabilitu? Múdrejší ako ja povedal: „Kto ovláda energie, ovláda štáty, kto ovláda potraviny, ovláda ľudí.“ A čo z toho ovláda Slovenská republika? Premiér Robert Fico sa usiluje o novú jadrovú elektráreň, ktorá by bola v rukách štátu. Má plnú podporu aspoň svojich koaličných partnerov? Napriek tomu v súčasnosti nevidím ani náznak možnej lepšej vlády“.
Citát vážnych tvrdení ma podnietil hlbšie vidieť spomenuté problémy. Hoc denne čítame o umelej inteligencii (AI), teda oblasti informatiky vytvárajúcej systémy schopné simulovať ľudskú inteligenciu, ako je učenie sa, rozhodovanie, riešenie úloh, či aj rozpoznávanie reči a obrazu je reálna vízia, nie je odpoveďou na to, že vláde chýba koncepcia. Práve preto musím hlbšie opísať, čo sa deje u nás a upozorniť aj širšie, kde kráča svet …
Ako hlavné pre SR vidím zabezpečiť žiadúcu plnú zamestnanosť; denne čítame o zastavení výroby v podnikoch, ale hlavne opäť zabezpečiť transparentný finančný sektor a robiť potrebné investície, produktívne. ECB iba zhoršuje predpovede pre infláciu aj ekonomický rast v eurozóne.
Riešenia nemajú, venujú sa vojne.
Analyzovali a komparovali ekonómovia našich strán také veličiny ako investície, výdavky vlády, výdavky domácností, export, či import aj s väzbami medzi nimi, vyjadrené rovnicou rovnováhy
(S – I) + (T – G) = (X – M)
ktorej hodnoty by vláda mala ročne zverejňovať, nielen (T – G), teda ŠR? Vedia aké boli efekty nástrojov fiskálnej politiky na tie ekonomické veličiny, ktoré opisujú výkon ekonomiky? Nepociťuje aj EÚ potrebu analýzy podmienok realizácie pracovnej sily národov a národností v EÚ?
Ani v jednej automobile na Slovensku nie je riaditeľom Slovák. Keďže zaostávame, ako konkrétne vláda konečne zabezpečí vznik podmienok na vyrovnávanie? Má občan chápať úpadok Slovenska ako paradox integrácie?
Robíme nevedecké ekonomické rozhodnutia. Opozícia škodí.
Čitateľ si možno už nespomína na dôležitý fakt, že sa objavila myšlienka minimalizácie úlohy štátu, ktorá sa spájala s požiadavkou úplnej deregulácie finančného systému a špekuláciami na trhoch, a prejavila sa, dá sa povedať, na celom svete. To bola hlavná teoretická paradigma posledných 30 rokov. Možno inšpirovala aj opozíciu a spomenutých Mikloša a Dzurindu. Iste si čitateľ pamätá pojem bublina, či Ponziho schéma na finančných trhoch.
To nie je ekonomická politika. To je umieračik kapitálu. Nemať koncepciu neveští nič dobrého; ani pre EÚ.
Tie paradigmy sa prejavili nedostatkom, ako hovoria ekonómovia, produktívnych investícií, ktoré má zabezpečiť štát.
Čitateľ by si mal dôkladne uvedomiť tieto fakty:
- Dnes je EÚ zaujatá, žiaľ, vojnou na Ukrajine.
- Iný dôležitý ekonomický fakt, ktorý nemôže hospodárska politika ignorovať je ten, že vo svete sa udiala aj iná veľká ekonomická zmena, vznikli nové ekonomické reálie.
- Okrem veľkej otvorenosti ekonomiky Slovenska, čiže veľkého vplyvu zahraničia, je tu vznik BRICS. BRICS je označenie spoločného hospodárskeho zoskupenia krajín Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky.
Ako prvá toto označenie použila investičná banka Goldman Sachs v roku 2001, vtedy ešte ako BRIC. Južná Afrika pristúpila až v decembri 2010. Po tom, čo Irán a Argentína požiadali o vstup do mechanizmu BRICS, Saudská Arábia, Turecko a Egypt tiež plánujú, že sa stanú členmi BRICS. Tento trend a fakt naznačuje, že je tu rastúca ekonomická sila BRICS, ba aj hodnôt BRICS. Hlavne však vidíme stratu príťažlivosti súčasného globálneho vládnutia, ktorému dominuje Západ.
Od vypuknutia rusko-ukrajinského konfliktu sa na globálnej úrovni objavujú krízy. Pomerne veľa krajín, najmä tých na Západe, teda aj EÚ čelí priam ohromujúcej inflácii, v dôsledku vojny sa iste zvýši, ďalej veľkým nákladom na energiu, hroziacej recesii a nedostatku potravín. Tu si musíme uvedomiť, na čo zabudli naši ekonómovia strán, že krajiny BRICS v súvislosti s týmito výzvami preukázali oveľa menšiu zraniteľnosť ako USA a európske krajiny.
Dôvodom je vlastná ekonomická sila členov BRICS, hlavne pokiaľ ide o zdroje ropy, plynu a iných zdrojov, ba aj silnejúca spolupráca v rámci zoskupenia. To sú fakty, ktoré nemôžeme ignorovať. Podľa Svetovej banky Rusko vlastní najväčšie svetové zásoby zemného plynu, druhé najväčšie zásoby uhlia a ôsme najväčšie zásoby ropy. Brazília má rozmanité poľnohospodárske produkty a obrovské nerastné bohatstvo. Tieto ich veľké výhody plus podpora spolupráce BRICS v oblasti zásobovania potravinami a výmeny národných mien spôsobili, že skupina BRICS je menej ovplyvnená globálnymi krízami. Ešte dôležitejšie je, že krajiny BRICS chcú a v rôznej miere majú aj schopnosť napraviť chyby západného globálneho riadenia.
Kde je príčina marazmu SR?
Záver
Čakajú nás neúprosné rozhodnutia, aj v smerovaní, ale hlavne aj ekonomické. Čitateľ sa na mnohé iste pamätá. EÚ iba trestá a nedáva jasný smer a tak aj nám chýba plán a program kde a ako. Nečítal som komplexnú ekonomickú analýzu ani jednej z našich strán problémov ekonomiky SR. Ekonomická analýza mala hlboko osvetliť a riešiť predovšetkým tie ekonomické problémy SR, ktoré som spomenul, a aj to ako sa správali ekonomické veličiny teda
- výdavky vlády
- investície,
- výdavky domácností
- ako sa správal export a hlavne import
- platobná bilancia vo väzbe na rovnováhu ekonomiky
Na záver nemôžem neuviesť ešte aj tieto fakty – napríklad, tvrdenie významného nemeckého ekonóma G. Felbermayra, prezidenta hlavného výskumného centra Nemecka Kiel Institute of World Economy, ktorý napísal (HN,6/6/2020), že
„Nemožno dosiahnuť dva také dôležité politické ciele použitím jedného nástroja. Nedosiahnete optimálne výsledky ani pri jednom“.
A EÚ uznáva iba HDP. Významný nemecký ekonóm Th. Sarrazin, bývalý minister, napísal dielo Německo páchá sebevraždu, podnadpis Jak dáváme svou zemi všanc. Ba známa ekonómka D. Moyová, pracuje vo Svetovej banke, napísala dielo Kterak Západ zabloudil 50 let ekonomického bláznovství – a neúprosná rozhodnutí, která nás čekají.
Teda blúdime, tápeme.
A je tu aj fakt, že americký denník The New York Times (NYT) sa obrátil na Najvyšší súd Európskej únie s úsilím získať textové správy, ktoré si predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová posielala so šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Významné negatívne fakty. Alebo, nič povzbudzujúce.
Aká tam bola ekonomická veda?
USA už nie sú najmocnejšou krajinou sveta. A práve dnes som dostal článok Why can’t Europe save itself? A note on a structural failure By Benjamin Cohen, teda Prečo sa Európa nemôže zachrániť sama. Poznámka o štrukturálnom páde. To nevedeli europoslanci? Ani EK?
Programy strán, ako to plynie z citátu, nedali koncepciu, trajektóriu vývoja slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Občanovi treba ekonomické fakty formulovať tak, aby ich pochopil a rozumel im. Nemáme našu Akropolu, myšlienkové centrum Slovenska. A neviem, ako uvažujeme s umelou inteligenciou. Čína je s AI ozaj ďaleko.
Ba naviac, Ukrajina sa nám a Maďarom vyhráža vojenským obsadením našej energetickej infraštruktúry. Na Slovensku sa vzápätí opäť objavujú vyhrážky školám bombovými útokmi a naše ozbrojené sily musia myslieť aj na tento detail (?) a nie iba na ich hlavné poslanie.
Kto zabudol na ekonómiu, nechýba ekonomická analýza? A tak nás trápi veľký dlh.
Prof. J. Husár
Bratislava, 27/2/2026

Vážený pán profesor, milý Jaroslav,
blahoželám Ti k tejto opäť veľmi užitočnej úvahe. Aj k tomu, že sa Ti darí aktivizovať nezanedbateľný a stále väčší počet múdrych ľudí, aby Tvoje „Reminiscencie“ obohacovali o svoje podnetné myšlienky.
A k samotnej „Reminiscencii“: Tak, SNN tvrdia, že koalícii chýba jasná koncepcia, pevné body programu? Ja si zasa myslím, že autorovi toho tvrdenia chýba logické myslenie. Predsa koalícia má NR SR schválené programové vyhlásenie vlády – tým sa riadi a jeho plnenie, resp. neplnenie má kontrolovať, žiadať, resp. kritizovať občan, volič ale aj opozícia.
Alebo, tvrdenie že chýba štátna doktrína? A čo je to Ústava SR? My, národ slovenský … – to nie je doktrína? Vari má každá vláda „vytvárať“ novú štátnu doktrínu? Určite nie! Každá vláda má však povinnosť svoje programové vyhlásenie koncipovať v súlade so štátnou doktrínou, ústavou- o to ide. A aby to tak bolo, na to má dbať NR SR – koalícia i opozícia. To by mali vedieť v SNN .
Iné je že „dlhodobá vízia rozvoja Slovenska“ – tá nám skutočne chýba. A som presvedčený, že „Reminiscencie“ sa môžu stáť veľmi užitočnými sklíčkami do mozaiky z ktorej sa takáto vízia raz vytvorí. Nepôjde to ľahko, pretože to musí byť dielo akceptované v tom čase /a dlhodobo/ konkrétnou koalíciou aj opozíciou.
A ešte k otázke „kde je príčina marazmu SR?“ Nuž, ja vidím dve príčiny: 1. je v Miklošovej „doktríne“ spočívajúcej v zásade „čím menej štátu“ a 2. spočíva v beztrestnosti politikov.
Riešením však nie je v žiadnom prípade žiaden „osvietený diktátor“ – taký nikdy nebol a ani nebude! /Aj „majster“ Staněk sa utne./ O to sa musíme postarať my občania. A k tomu potrebujeme dobrých učiteľov resp. vodcov – ale v žiadnom prípade nie diktátora!
Na záver by som sa chcel poďakovať za seba všetkým respondentom. Ich príspevky najmä k tejto „reminiscencii“ sú aj pre mňa veľmi podnetné.
Milý Jozef, kamarát, Práve pre obsah Tvojho komentára musím povedať, že tvorcovia hospodárskej politiky u nás doma a hlavne v EÚ si nectia diela nositeľov Nobelovej ceny. Načo sú ich poznatky, na hodenie do koša? Ba známa ekonómka D. Moyová, pracuje vo Svetovej banke, napísala dielo Kterak Západ zabloudil 50 let ekonomického bláznovství – a neúprosná rozhodnutí, která nás čekají.. Aj Benjamin Cohen, napísal dielo Prečo sa Európa nemôže zachrániť sama. Poznámka o štrukturálnom páde. A napísal som, že či to nevedeli europoslanci? Ani EK? Teraz sú zaujatí vojnou. To nie je výhovorka? Veď ekonomika naša a aj krajín U musí fungovať a po vojne bude fungovať. Hoc sa svet významne mení.Hovorím to zato, že si napísal: A ešte k otázke „kde je príčina marazmu SR?“ Nuž, ja vidím dve príčiny: 1. je v Miklošovej „doktríne“ spočívajúcej v zásade „čím menej štátu“ a 2. spočíva v beztrestnosti politikov. Riešením však nie je v žiadnom prípade žiaden „osvietený diktátor“ – taký nikdy nebol a ani nebude! Plne súhlasím, že neriešime trestami to, čo sa trestať má. Beztrestnosť ľudí nezlepší. A aj to je fakt, že máme programové vyhlásenie a ignorujeme ho. Práve ono, žiada nástroj, konkrétne model a z neho získať očakávané výsledky a teda včas zasahovať, zmeniť čo treba. Je tam veľa koncepčných vecí a samozrejme máme aj Ústavu a tiež ju asi ignorujeme.Ďakujemjaroslav
Milý Jarko, iba pre upresnenie: Na ľudí máme zákonov vyše práva a trestáme ich ažaž! Tá mätež zákonov slúži na to aby sa na každého dalo čosi „našiť“, ak začne byť nepohodlný, alebo čo i len „otravný“ a lá Bombic. Nám chýba zákon ktorý by zaviedol do každodennej praxe trestnosť politikov za ich „chyby“, ktorými zakrývajú vedomú defraudáciu a škody spôsobené svojou neschopnosťou alebo ešte častejšie tzv. „chytráctvom“ na našom! národnom majetku. Žiaľ, tak je to už od začiatku vzniku SR a nemá to konca.
Milý Jožko,
asi len teraz prichádzame na všetky tie nehanebnosti a podvody, či aj chytráctva ako si napísal, ktorých obeťou sme sa stali, možno dávno pripravené mimo SR.
Pekný deň
jarko
Vážený pán profesor.
aj dnešná úvaha ako predchádzajúce kladie principiálne otázky na ktoré hľadáme odpoveď. Osobne si myslím, že nám nechýbajú štúdie ani projekty. V ponuke máme desiatky projektov na ktorých sa podieľali stovky kvalifikovaných odborníkov zo,SAV, výskumných, projekčných organizácii. Dokonca aj politické strany prichádzajú s volebnými sľubmi po uchopení moci. Sme dokonca zapojený v programoch EU.Nedá mi zopakovať zhodnotenie spoločenskej situácie Ing. Milanom Šikulom DrSc. a kolektívu odborníkov SAV: „Aby sa však dali robiť účinné strategické rozhodnutia a prijímať opatrenia na rozvoj našej spoločnosti, treba zmeniť súčasnú spoločenskú klímu, ktorú dnes často určujú viac médiá než veda. Na ozdravenie tejto klímy treba vedu postaviť na miesto , ktoré jej v spoločnosti patrí a zabrániť tomu, aby sa spoločenské vedomie formovalo v atmosfére ,diskusií‘ v ktorých ako rovnocenný partner k vedeckému postoju neraz vystupujú rôzne extrémne zjednodušené amatérske postoje. V nezdravej atmosfére nekonečných, nikam nevedúcich ,diskusií‘ to môže umŕtviť mnohé dôležité strategické rozhodnutia.“ Spomeňme experimentovanie zo školstvom, zdravotníctvom , výstavbu nemocníc, vodné diela Tichý potok, Zvolenská Slatina a desiatky rokov trvajúca výstavba diaľnice atď. Žiadnemu z týchto zámeru nechýbal projekt. Chýbala však vôla akceptovať pokračovanie v diele vládam, ktoré sa striedajú a vždy uprednostňujú svoje záujmy.
Vážený pán inžinier, Tónko,
V komentári máš niekoľko závažných tvrdení. Ale práve zato, že si roky strávil v poľnohospdárstve a to aj ako vysoký funkcionár, musím Ti odpovedať aj týmto:
Prosím ťukni na prílohu.
Dobre si prečítaj názvy riadkov a stĺpcov. Vynikajúci prehľad o ekonomike. Je to známe I/O tabuľka, za ktorú bola daná Nobelova cena. Dobre si pozri nadpisy. Hlavne stĺpec 9 a 10. Ak si pozrieš prvý riadok, zistíš kde poslalo poľnohospodárstvo svoje produkty a koľko. Vidíš , že do konečnej spotreby poslal produkciu za 1150 jednotiek, eur. Do celkovej produkcie to bolo 3050, lebo je v nej započítaná aj výrobná spotreba, čo HDP nerobí. Ak by tvorcovia hospodárskej politiky chceli, aby sa poľnohospodárstvo malo rozvíjať a malo by vyrobiť produkcie v stl. 9 1151 jednotiek nestačí o toľko vyrobiť viac celkovej produkcie stl. 10, lebo poľnohospodárstvo má väzby, či vidíme hlavne v prvom štvorci, teda matici A. A potrebovali by sme model X = (I – A)-1Y, kde Y je finálny dopyt, ktorý žiada output ekonomiky X, za ktorý bola daná Nobelova cena. Zistili by sme , že celková produkcia by sa mala zvýšiť o 3,2 eura. To sa z hlavy nedá určiť. A prečo ho nevyužíva EÚ?.
Iba potvrdzujem: Spomeňme experimentovanie zo školstvom, zdravotníctvom , výstavbu nemocníc, vodné diela Tichý potok, Zvolenská Slatina a desiatky rokov trvajúca výstavba diaľnice atď. Žiadnemu z týchto zámeru nechýbal projekt. Chýbala však vôla akceptovať pokračovanie v diele vládam, ktoré sa striedajú a vždy uprednostňujú svoje záujmy.
Tónko,
a ešte toto:
Michal Smetanka je multiinštrumentalista, výrobca ľudových hudobných nástrojov, hudobník a pedagóg. Zameriava sa na výrobu pôvodných ľudových hudobných nástrojov z karpatského regiónu, na ktorých hráva od roku 1996. Jeho hudobné nástroje putovali po výstavách a prezentáciách na všetkých kontinentoch, tvoria súčasť zbierok mnohých zberateľov, hudobníkov a odborníkov doma i v zahraničí. V jeho interpretačnom repertoári dominujú pôvodné piesne zo Spiša a Šariša, najmä tie, ktoré sa viažu k pastierskej kultúre. Ako sólista spolupracoval a hosťoval vo viacerých folklórnych súboroch, vystupoval na desiatkach festivalov a koncertov na Slovensku a rôznych miestach Európy i Ázie. V roku 2008 sa stal nositeľom prestížneho ocenenia ľudových výrobcov – Kráľ Európskeho ľudového remesla. Jeho unikátna zbierka hudobných nástrojov, ktorá obsahuje okolo 400 exponátov, je vystavená v Spišskom Hrhove neďaleko Levoče v Muzik Muzeu ako interaktívna výstava ľudových hudobných kultúr sveta. V roku 2010 vznikol z iniciatívy Michala Smetanku hudobný projekt KarpaTon, ktorého zámerom bola fúzia tradičnej hudobnej kultúry Karpát do nových hudobných žánrov, založená výlučne na akustickom zvuku. Vďaka hudobníkom, ktorí sa do projektu v priebehu rokov zapájali, vzniklo množstvo originálnych a úspešných programov, koncertov a albumov.
Prečo nemáme takých tvorcov hospodárskej politiky? Nemajú ekonóma Smetanku.
Tónko, ekonóm Yan vo svojej knihe uvádza svoj dvojregionálny model I/O. Napísal je v roku 1969. Prečo nepoužíva regionálne modely EÚ na optimalizáciu výroby štátov EÚ? V predchádzajúcej odpovedi som Ti ukázal jej bohatý obsah s jasne definovanými pojmami a nie rovná daň čo zaviedol Mikloš a Sulík.. EÚ nemá odborníkov? Ani p 57 rokoch?
Ďakujem
jarko
Vážený pán profesor. Vaša logika opretá o vedecké poznatky naráža na význam slova VLÁDA. Vláda je nejväčšia neznáma. Pripadám si ako verklík. Zaujatí, sebestrední, vydieratelní jedinci (cielene nehovorím o elitách), ktorí sa k moci dostávajú prostredníctvom hrubo nedokonalého volebného zákona pod úmyselne nedefinovanou zámienkou parlamentnej demokracie dobrovolne nedopustia akúkoľvek zmenu. Nemajú záujem nie len definovať, ale najmä prijať štátnu doktrínu. Ich nezaujíma ani Pythagorova veta nieto logika národohosporá. Tridsať ročná beztrestnosť za spreneveru štátneho majetku rovnako ako súdom odobrené odzbrojenie štátu je toho dôkazom. Uverím, že dochádza k zmene až keď si prečítam prvý moták Dzurindu, Mikloša a Naďa.
Pán doktor,
i napriek tomu, že som Vám poslal moju knihu, musím poslať toto
Ivan Mikloš
minister
Ministerstvo financií
Štafanovičova ul.
Bratislava
Bratislava 7/11/2011.
Vážený pán minister,
už som Vám písal viackrát. Dnes, 7.11.2011 ste opäť hovorili o rovnej dani. Rovný môže byť povrch, rovná môže byť čiara alebo stena, ale daň nemôže byť rovná (môže byť krivá daň?). Máme rovnakú proporcionálnu daňovú sadzbu (tiež nie rovnú). Ekonomické pojmy si nemôžeme vymýšľať. Samozrejme, niektoré pojmy potrebujú na vyjadrenie viac slov – mliečna dráha, iným stačí jedno slovo – voda, kameň. Môžeme povedať aj jednotná proporcionálna daňová sadzba. Verím, že viete, že knihy v angličtine hovoria o flat rate income tax. Ak Vám to niekto preložil ako rovná daň, nerozumel sa veci. Neznečisťujme ekonomickú pojmológiu. Stačí, že sme zanešvárili náš daňový systém. Do konca roku 1998 som spočítal novelizácie daňových zákonov (mali sme 10 zákonov o daniach a jeden o správe daní). Keď ste boli u nás na Rade starších, povedal som Vám a publikoval som to v článku, že ich bolo 77! Neustála zmena daňového systému nepomohla nám, nepomohla Nemecku atď. Naopak, máme krízu. Pán minister, potrebujeme zvýšiť ekonomické znalosti a debordelizovať finančné toky. Použil som termín, ktorý pokladám za rovnocenný rovnej dani. Debordelizáciu finančných tokov potrebuje aj EÚ.
S pozdravom
Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc.
Jasný dôkaz neznalosti pojmov a čo potom teórie Keynesa, či nášho prof. Brišku. Veď máme ozaj zanešvárenú nielen ekonómiu ale aj ekonomiku. Prečo nám zničili excelentné podniky, napr. Tlmače. Ba sprivatizovali a zničili viac ako 150 podnikov. Kde má štát brať príjmy, teda plniť požiadavky rovnice rovnováhy?
O proiblémoch jasne hovorí aj nadpis diela Moyovej, pracovníčke Svetovej banky.
Ďakujem
jhusár
Pán profesor, veľakrát sme to už osobne rozoberali. Je aj VÍZIA, je aj hospodárska koncepcia, je tu dokonca aj schopný manažment. Čo chýba? Politická vôľa. Asi ako kedysi povedal doc.Staněk – čakáme na osvietenského diktátora…ktorý to bude riadiť dekrétmi, až kým sa vízia nedosiahne.
Inak, často sme o tom hovorili, Vaše výpočty a algorytmy sedia, len čo z toho…my už nie – ale tá vízia tu dolu, no NIE?
Peter,
Ty to dobre poznáš, veď máš dve knihy. Mal si aj obrú reláciu v rozhlase, kde sa Ti podarilo šíriť bázické myšlienky.. A ozaj si ma potešil tým druhým komentárom, kde si jasne povedal o a ako. Že si to uverejnil aj v Reminiscenciách je ozaj chvályhodné, lebo sa tie myšlienky priam zduplikujú. Majú niečo také tvorcovia hospodárskej politiky? Majú také niečo opozičné strany, ktoré si dali za cieľ škodiť. Nemajú ekonómov, nič podobné ako píšeš som od ich ekonóma nečítal. Jednoducho, nemajú poznatky, inak by ich šírili a vytýkali vláde, že niečo nemá, čo oni už vyriešili.
Ďakujem
jaro
„Slovensko má späť svoje národné hospodárstvo a má nad ním celospoločenskú kontrolu“ Situácia stabilizujúceho sa národného hospodárstva Slovenska, usporiadaného na báze uskutočňovaného národohospodárskeho plánovania… ktoré už pracovalo s prvkami národného vlastníctva celoštátneho významu i kolektívneho vlastníctva lokálnych a regionálnych podnikov, a regionálnych verejných fondov koordinujúcich s národným fondom verejných investícií rozmiestňovanie investícií tam, kam to republika potrebuje a bilancovaním dodávok i produkcie po republike. Národné hospodárstvo vlastní a obhospodaruje skutočné národné bohatstvo Slovenskej republiky a tvorí ucelený ekonomický komplex.
Sú obnovené potravinárske výroby, spracúvajúce vlastné domáce poľnohospodárske produkty rastlinnej a živočíšnej výroby, toto odvetvie zamestnalo to množstvo všetkých vraj „nezamestnateľných“ obyvateľov a nezamestnanosť je prakticky zlikvidovaná, Slovensko dokáže zamestnať v iných odvetviach aj tých vyše tristotisíc občanov, čo v priebehu dvoch dekád museli emigrovať za prácou mimo republiky a teraz sa vracajú. Slovensko nepotrebuje imigrantov ani „importovanú pracovnú silu“.
Štátne lesy obhospodarujú lesnú pôdu mimo poľnohospodárskej pôdy a spolu s urbárskymi spoločenstvami spolupracujú na báze technicko-pestovateľskej a udržbárskej servisnej služby, zamestnávajú priamo svojich členov na miestnych urbariátoch – a prekvitajú – zabezpečená je nevídaná ochrana životného prostredia a protipožiarne a protipovodňové systémy, vybudované na úroveň každej obce – takmer sa eliminoval vznik lesných požiarov a záplav;
Potravinárstvo vyvolalo svojimi produkčnými potrebami obrodu spracovateľských strojárskych a technologických výrob, takže vzniklo množstvo závodov a fabrík, všetko zamestnaneckých samospráv i rodinných firiem pre miestne i celoštátne potreby. Clami sa obmedzil dovoz potravinárskej a poľnohospodárskej strojárskej výroby a vlastne i potravín a poľnohospodárskych produktov; clá sú dočasným opatrením voči konkurencii – nik však nebráni konkurencii vstupovať do spoločných podnikov a zamestnávať ľudí priamo v SR.
Stavebníctvo sa diverzifikovalo podľa zvýšených požiadaviek na bývanie na bytové družstevné a priemyselné stavebné a krachujúce stavebné podniky prešli do rúk zamestnancov. Zamestnanecké samosprávy fungujú na celoštátnych i lokálnych fondoch obnovy bytového fondu národa i projektovej infraštruktúry, vyhľadávajú sa možnosti exportu stavebných prác do oblastí predtým postihnutých vojnami.
Vodné hospodárstvo, lesy a pôdny fond, toto všetko je späť v rukách štátu a štát vytvoril z krachujúcich spoločností zamestnanecké samosprávy – podniky sú plne v rukách štátu a podľa objednávok verejných investičných bánk pracujú tak, že sú v prenájme zamestnancov.
Voda a vodné hospodárstvo sa stalo národným majetkom, ktoré štát spravuje vo forme národného podniku, pretože ten je nescudziteľný. Voda ako strategická surovina bola vnútroštátne vyňatá z trhového mechanizmu a obyvateľstvu Slovenskej republiky sa jej užívanie poskytuje „bezplatne“ na náklady štátneho a verejných rozpočtov. Z verejných bánk. Iné je to s používaním vody vo výrobe a pre účely zahraničných hospodársjych vzťahov – voda ako svetová komodita je spoplatňovaná tak ako vzácna surovina.
Dopravné a cestné infraštruktúry fungujú podľa rovnakej schémy, podobne energetické infraštruktúry, takže aj výroba atómovej energie ; Mochovce sú konečne plne dostavané a výkonné. Obnovujú sa Jaslovské Bohunice z takmer zakonzervovaného statusu novými bezpečnými technológiami.
Pôvodne takmer zlikvidovaná materiálna výroba a ťažké strojárstvo dostalo nový impulz od štátnych fondov a verejných investičných bánk. Rýchlo sa vracia výroba výrobných technológií, teraz už zhodnotená plno-automatizovaným riadením s technológiami Industrie 4.0. Pôvodne zahraničné firmy po strate vlastníckeho vplyvu zahraničných investorov radšej prechádzajú na vlastnícku formu zamestnaneckých samospráv kvôli možnosti zlučovať daňové zaťaženia do jedinej podnikovej dane – dane zo základných fondov, čo nie je umožnené firmám so zahraničnými vlastníkmi.
Celý dovezený rozvinutý „automotive“ – priemysel a automobilový odbor s rozsahom štyroch automobiliek prešiel reštrukturalizáciou na výrobkovú diverzifikáciu a podniky dovedené do bankrotu boli prevzaté štátnou investičnou bankou, ktorá ich prenajíma zamestnaneckým samosprávam v týchto podnikoch na základe predložených a schválených projektov diverzifikácie priemyslu . Znova sa naplno rozvinul vedecko-výskumný potenciál v základnom aj aplikovanom výskume na základe štátnych objednávok a grantových schém verejných investičných bánk. Mladé talenty zostávajú doma, ale nik im nebráni stážovať kdekoľvek vo svete, ak aplikujú výsledky do domácej národohospodárskej oblasti a nezostávajú v zahraničí.
Funguje systém verejných investičných „bánk“ tak ako to definoval Schweickart – teda inkasovanie dane zo základných prostriedkov od podnikov a sociálnych daní z príjmu obyvateľov na báze medzigeneračnej solidarity a rozdeľovanie fondov na granty investičných zámerov podnikov – samospráv plus sociálne programy pre obyvateľov mimo aktívneho politického života na úrovni štát-kraj-okres -obec.
Eurofondy už neexistujú, štátny dlh z minulého obdobia je „dobre uzamknutý“ –lebo nebudeme sami, čo sa o to budú pokúšať z bývalých krajín Eurozóny – takže sa čaká na celosvetovú dohodu, čo s dlhmi, ktoré už nik nikdy nezaplatí….
Slovensko zavŕšilo svoj „PLÁN B“ v hospodárstve: Slovensko je súčasťou stabilného stredoeurópskeho hospodárskeho priestoru, menou sa stala opäť koruna slovenská a je vymeniteľná za svetové meny ako čínsky Júan, ruský rubeľ, americký dolár, či nemecko-francúzske Euro….obyvatelia Slovenska, občania Slovenskej republiky, užívajú životnú úroveň nielen priemerne a nie „stredne“ – ale v maximálnej úrovni ako predtým vysokopostavené vrstvy „horných desaťtisíc“ z rokov po roku 2000 – a to vďaka obnoveným národohospodárskym tokom financií vo vnútri štátu, finančné prostriedky žiadny zahraničný investor „neťaží“ a teda nedobýva žiadnu rentu za zásluhy, že tu zainvestoval. „Čierna diera“ finančných tokov cez finančný trh je už zazátkovaná. Slovenské obyvateľstvo sa demograficky spamätáva aj bez imigrácie, už „nevymiera“ a rýchlo sa dostáva z chudoby, do ktorej ho dostal kapitalizmus a globálny ekonomický poriadok po roku1990. Produktivita práce sa prirodzene odráža na rastúcom hrubom národnom príjme a na vysokých prijmoch obyvateľov a prirodzené starnutie populácie neznamená ekonomické obavy – kedysi prehustené sídliská a mestá sa menia na skutočné obytné zony oddychu a vidiek prosperuje zo zachovania životného prostredia.
Hlavnou hrozbou pre Slovensko sú globálne rozkolísané klimatické pomery sveta, ako napr. neočakávané víchrice, monzúnové dažde a záplavy, suchá ničiace úrodu, treskúce mrazy, objavujúce sa tornáda. Práve pre predchádzanie, obranu a na likvidáciu následkov týchto hrozieb funguje dobre zorganizovaná občianska služba na báze „civilnej obrany“, rozvíja sa priemysel a služby zamerané na elimináciu vplyvov klimatických zmien, pretože slovenská krajina a jej poloha v stredoeurópskom klimatickom miernom pásme je jedným z najcennejších článkov národného bohatstva, aké Slovensko vlastní.
Vzhľadom k dlhodobým rozvojovým hospodárskym projektom zameraným hlavne na adaptáciu ku klimatickým zmenám je široko uplatnený prechod na automatizáciu výroby a služieb všade kde sa to dá (zavedenie cez projekty Industrie 4.0), čo pri celospoločenskom vlastníctve výrobných prostriedkov a kolektívnom spoluvlastníctve v zamestnaneckých samosprávach a v národných podnikoch vytvára ten efekt, že zamestnanci v dvojúlohe vlastníkov aj zamestnancov môžu operatívne riešiť pracovné voľno a prípadné „nutné dovolenky“ vzhľadom ku klimatickým poruchám bez ujmy na príjme a k úplnej spokojnosti verejnosti – obyvateľstva Slovenska
To sú slová Pythie?
Pán Pavlík, táto VÍZIA bola spracovaná na Klube Národohospodárov, ten už je zaniknutý, ale celý postup „ako to dokázať“ je v knihe z roku 2017 Ekonomika po kapitalizme, boli besedy, prezentácie, pán profesor mi k tomu napísal dobrozdanie a pracovali sme vtedy aj na kritériách…kto si to okrem Vás ešte nevšimol? Smer…SNS…Harabinova Vlasť…komunisti…socialisti…v Českej republike ju dostali dr.Skála, vtedy ešte žijúci legendárny F.Čuba, ale i Okamura a Babiš…nie, nebojte sa, ani Matovič, ani Naď či progresívci ju nemajú…to by tak chýbalo…:)
Máte pravdu, pán profesor, že pri riadení vecí verejných sa u nás nepoužíva vedecké poznanie. Trúfnem si povedať, že ani to stredoškolské, ktoré niekedy ovládali všetci maturanti.
Opozícia škodí? Bohužiaľ aj mnoho vysokých štátnych úradníkov, medzi ktorými sú prokurátori, sudcovia a policajti. V rozvrátenom štáte je smiešne hovoriť o tom, že vládnej koalícii chýba dlhodobá vízia.
Ten rozvrat vidím na každom kroku. Dnes som sa na krátkej 50 km trase, síce na hlavnom slovenskom ťahu a v piatok – trikrát ledva vyhol kolízii s vodičmi, čo z pravidiel cestnej premávky uznávajú len to, že rýchlejšie vozidlo a drzejší vodič má prednosť. Stráca sa rešpekt k pravidlám a pocit zodpovednosti voči ostatným – a to je základný predpoklad na to, aby ľudia, ktorí prijímajú rozhodnutia (aj ekonomické) robili svoju prácu s „odbornou starostlivosťou“.
Pán doktor,
a máme niekoľko vedeckých disciplín, ktorých predmetom záujmu je riadenie ekonomiky..Ba máme katedry, ktorí ich dominujú. Drzí sú nielen vodiči ale aj opozícia. Veď tá si dala za cieľ škodiť. Nemajú odborníkov, ktorí by boli tvorcami ekonomických poznatkov a škodiť je ľahko. To však nie je úloha opozície. Nemajú teda ani základy politológie, ktorá definuje, čo je úlohou opozície..
Toto ste napísali fundovane a tak to musím zopakovať:
Stráca sa rešpekt k pravidlám a pocit zodpovednosti voči ostatným – a to je základný predpoklad na to, aby ľudia, ktorí prijímajú rozhodnutia (aj ekonomické) robili svoju prácu s „odbornou starostlivosťou“.
Ďakujem
jhusár
Peter,
prečo naši vyjednávači vstupu do EÚ iba prijali 29 kapitol a prípadne ich doplňovali ako žiadal komisár. Nevedeli argumentovať, nevedeli, to, čo si napísal. Vôbec si neuvedomili to, čo napísala Moyová, že Západ zablúdil a že to bude židať neúprosné rozhodnutia.. Nebol ato úmyselná politika zániku? Vôbec nevedeli, že v kapitalizme je zhnité jadro problému. Nevedeli, že je to domček z kariet.. Tešili sa z bezhotovostného kráľovstva, Vôbec nevedeli, že nás čaká život v deflačnom svete, že budeme mať kontaminovaný bankový systém. Tešili sa z kvantitatívneho uvoľňovania, iba nevedeli čo je to. Nu ak ako dnes vidíš máme svet bez ladu a skladu aj preto, že Trump máva clami.
Ďakujem
jaro
Prirodzenému zániku každej civilizácie predchádzal zánik elementárnych pzákonov morálky. My, teraz máme úžasnú možnosť sledovať zánik našej civilizácie a preživať ho na vlastnej koži. Mediálne klamstvá povýšené nad jasnú pravdu, Epšteinové eskapády, neriadený ale cielený zánik európskych štátov, Trampové nehorázne nároky, … . To všetko umocnené horúčkovitým zbrojením miesto cielenej snahy o všeobecné zmiernenenie medzinárodného napätia.
Pán Pavlík,
výborne. Prof. Karvaš, prvý guvernér SNB napísal viac ako 800 stranové dielo Základy hospodárskej vedy a viac ako 80 strán venoval peniazom. Prof. Briška napísal viac ako 600 stranové dielo Národné hospodárstvo sociálnej politike venoval viac ako 60 strán. Oba problémy sú dnes našim hlavným problémom. Po 80 rokoch. A Trump sa opiera o clá, čo je už dávno známa obchodná vojna a nie hospodárska politika.
Ďakujem
jhusár