
Závažné myšlienky tohto mailu ma donútili, aby som pokračoval v minulej úvahe. Nadpis je však širší.
Text z mailu:
… „existuje taký pekný citát, vraj to kdesi ktosi napísal na stenu: Keby voľby mohli niečo zmeniť, tak by ich už dávno zakázali. V podstate to hovorí o tom, že hra na demokraciu je sfalšovaná a ľuďom je dovolené ju hrať práve iba preto, že je sfalšovaná a skutočným držiteľom moci od nej nič nehrozí. A podobné je to aj s poctivou a vedeckou ekonómiou: akademikom je dovolené o nej hovoriť, ale nič viac: skutoční držitelia moci im nedovolia narúšať fungovanie ekonomickej reality kapitalistického sveta, ktorá nie je ničím iným ako gangsterskou úžerníckou pyramídovou hrou. Myslím, že títo hlupáci sa začnú zobúdzať až vtedy, keď začnú dochádzať zdroje a začne to všetko kolabovať, lenže to už bude príliš neskoro.“
Predovšetkým musím zdôrazniť, že ekonómia vedeckými metódami hľadá odpovede na otázky čo vyrábať, ako vyrábať a hlavne pre koho vyrábať. Teda ekonómia sa zaoberá vzťahmi výroby, akumulácie a distribúcie outputu vyrobeného v ekonomike. Civilizácia to robila inak v otrokárstve, inak vo feudalizme a inak v kapitalizme.
V roku 1988 vlády niekoľkých európskych krajín založili Delorsov výbor, ktorý mal preskúmať otázku ekonomickej a monetárnej únie a naformulovať program jej implementácie, realizácie. Ako však mala vyzerať výroba, akumulácia a distribúcia outputu v EÚ?
Nepovedali.
Delorsov výbor predložil správu, ktorej obsahom bola Maastrichtská zmluvu o Európskej Únii. Tá bola vynegociovaná v decembri v roku 1991 a záväznou sa stala v novembri 1993. Zmluva pokrýva okruh problémov integrácie; jej najzásadnejšou črtou je však formalizácia toho ako sa vysporiadať s ekonomickou a monetárnou úniou, a, najmä otázkou spoločnej meny (currency); razenie eura začalo už v roku 1995.
Maastrichtská zmluva stanovila hlavné kritériá monetárnej a fiskálnej konvergencie ako predpoklad pre krajiny, aby sa stali členskou krajinou, aby mohla používať spoločnú menu. Malo sa to stať do konca storočia. Veľké európske rázcestie!
Maastrichtské kritériá sú:
1) dlh vlády nesmie prekročiť 60 % HDP,
2) deficit rozpočtu vlády nesmie prekročiť 3 % HDP,
3) inflácia nesmie prekročiť priemernú infláciu troch krajín EÚ, ktoré majú najnižšiu mieru inflácie o viac ako o 1,5 percentuálneho bodu,
4) úroková miera na vládne pokladničné poukážky nesmie prekročiť priemerné úrokové miery troch krajín o viac ako 2 percentuálne body,
5) členstvo v EMS musí byť udržované po nie menej ako 2 roky bez inflácie a devalvácie.
A ako bude fungovať ekonomika EÚ? Chýbalo to podstatné: teoreticko-metodologická expozícia problému medzioblastného ekonomického vyrovnávania krajín EÚ.
Ba hádam najpodstatnejšie! Nedá sa spoliehať iba na kohosi vlastný úsudok.
Hlavnou slabou stránkou kritérií je, že sa opierajú o HDP, ktoré je, ako čitateľ vie, v peňažných jednotkách, a teda veľmi fluktuuje a je aj bezobsažnou mierou. Obdobne ako miera inflácie. Kritériá EÚ nevyjadrujú mechanizmus fungovania ekonomiky ako vedomú aktivitu spoločnosti. Úplne chýbala predstava o hlavných atribútoch medzioblastného ekonomického vyrovnávania ekonomík, keďže mali rôzny ekonomický vývoj, ktoré mali byť vedecky zdôvodnené.
EK mala predovšetkým využiť hlboké poznatky ekonomických vied a ekonomickú politiku založiť na regionálnom ekonometrickom modeli.
EÚ mala definovať atribúty, teda podstatné charakteristiky, základné vlastnosti, nenahraditeľné vlastnosti ekonomického systému budúcej EÚ.
Prvým atribútom malo byť zabezpečiť optimálnu štruktúru odvetví v jednotlivých krajinách EÚ. Malo ísť o taký ekonomický systém, v ktorom je jasný systém výroby a spôsob alokácie zdrojov a distribúcia tovarov a služieb v rámci každej krajiny (nie rôzna kvalita masla v EÚ).
Ekonomický systém je množina prvkov (domácnosti, vláda, podniky, zahraničie) spojených väzbami finančných tokov a závislostí medzi nimi a rozmanitosť inštitúcií (socialistické krajiny mali plánovacie komisie), agencií, entít a tak ekonomický systém žiada aj spôsob rozhodovacieho procesu čo spolu vytvára ekonomickú štruktúru danej ekonomiky či aj ekonomiky EÚ.
Toto všetko nebolo jasné.
Prvoradým malo byť využitie výrobných kapacít krajín, napr. našich SES Tlmače, ktoré vyrobili najväčší elektromotor na svete a nie ich zničiť, zničené boli celé odvetvia. Totiž ekonómia sa nutne musí zaujímať o optimálne využitie zdrojov! To mala riešiť EK za krajiny EÚ ako veľký komplex využitia pôdy, práce a kapitálu.
Regionálny model EÚ mal obsahovať všetkých 28 ekonomík EÚ a optimalizovať využitie zdrojov týchto krajín, vedecky.
Ale EÚ mala robiť tvorbu aj ekonomickej politiky a to na báze stanovenia stupňa ekonomického rozvoja metódou diskriminačnej analýzy (používali sme ju na Slovensku) lebo EÚ rozdeľuje eurofondy a tak je dôležité aby mala objektívne kritérium (nie HDP) a ukázať dôsledky napr. toho, že ak sa v Nemecku rozšíria diaľnice, aký to bude mať dôsledok na stupeň ekonomického rozvoja SR!
Vzhľadom na vyčerpateľnosť prírodných zdrojov (ropa, plyn, atď.) a znečisťovanie vzduchu a zemského povrchu, EÚ mala konštruovať stereoštrukturálne modely, s ktorými malo Slovensko značné skúsenosti.
Z dosiaľ povedaného vyplýva, že ekonomiky EÚ sú na rázcestí aj preto, že ešte stále existuje kapitalistické vlastníctvo, z čoho vyplýva forma ekonomickej politiky.
Z hľadiska ekonómie, vedy, sa ukazuje, že dnes ide o novodobú kolonizáciu formou spornej globalizácie.
Otázkou je aj to ako dnes funguje, prejavuje trh? Ba aj to na čom sú založené vzťahy vo výrobe, napr. vo Volkswagene Bratislava? Vidíme ako protestujú za vyššie platy! Sú iba prvými výrobcami? Viac si nezaslúžia? Vlastníkmi nemôžu byť? A preto EK mala dôkladne preskúmať stav ekonomík krajín EÚ, utriediť a skonštatovať všetky fakty, ktoré požaduje metodológia ekonómie. Iba tak môžu ekonómovia získať istotu o správnosti ekonomickej politiky, empiricky overiť pravdivosť hypotéz tvorcov hospodárskej politiky. Prečo sú rôzne meny v krajinách EÚ? Naši europoslanci mali podradné funkcie. Či širšie, dokáže EÚ uskutočniť svoje globálne ašpirácie (pozri druhý citát)?
Sme, lepšie povedané, EÚ schopná pochopiť dynamiku sveta, ktorá sa pred našimi a očami EÚ zásadne mení? Nepanuje pokrytectvo a nekonzistentnosť, ktoré odrážajú nielen absenciu vízie, ale aj politickej zrelosti.
Oni asi jednoducho nevedia, čo majú robiť. Ekonómia má svoje vedecké metódy.
Záver
Verím, že aj čitateľa tak ako mňa mrzí čo sa deje po tom čo som vyššie opísal čo sú známe poznatky a požiadavky ekonomickej vedy.
Dostal som takýto mail:
„Evropská unie má problém. Tolik se potřebuje prezentovat ve světě a také před vlastními občany jako významný hráč na světové scéně s pevnou „zahraniční politikou“ a prostředky k jejímu uskutečňování, zatímco ve skutečnosti ji světové velmoci – USA, Rusko, Čína – neberou vážně. Před mírovým summitem v Saúdské Arábii, na který nebyl pozván prozatímní ukrajinský prezident Zelenskyj, začali vysocí představitelé EU panikařit. Rychle uspořádali vlastní schůzku, aby ukázali vlastním lidem a bratrstvu EU, že jsou stále relevantní, ale nikoho to příliš nepřesvědčilo. V takových chvílích se lidé z EU obávají, že si skromní lidé v Evropě uvědomí, že veškeré mezinárodní zahraničněpolitické pózy jsou založeny na kusu papíru, na němž jsou napsány nějaké myšlenky nebo sny. Už samotný fakt, že Trump je schopen navázat mírová jednání s Putinem a zcela obejít EU, ukazuje, jak je neefektivní. Je snadné utrácet peníze daňových poplatníků EU, těžší je vytvořit politiku, kterou by bylo možné uskutečnit, zejména když členské státy nemají důvěru v Brusel, že dokáže uskutečnit své globální aspirace.“
Ekonómiu, ako každú vedu, nemôžeme zakladať na klamstvách.
Iba pripomeniem. Alchýmia v sebe spájala všetku vtedajšiu učenosť – astrológiu, medicínu, zárodky chémie či fyziky, dôkladne premiesenú mágiou. Slovútni alchymisti sa po stáročia pokúšali vysvetliť svet . Nepoužívali však vedecké metódy – svoje myšlienky stavali na mýtoch a neoverovali ich pokusmi a pozorovaniami.
Spoliehali sa len na vlastný úsudok a boli presvedčení, že sa nemôžu mýliť. Vytvárali dogmy, ktoré im svet a jeho princípy viac zacláňali ako osvetľovali. Iba pripomeniem, že práve najväčší z alchymistov (bol trikrát na Slovensku) – Paracelsus – ako prvý vstúpil na rozhranie alchýmie a vedy. Toto mi vtlačilo do mysle, že či nemáme dnes ekonomických alchymistov.
Ekonómia ozaj nie je zbytočná. Sociálna revolúcia, ktorú robí D. Trump bude mať omnoho väčšie dôsledky ako si väčšine ľudí uvedomuje.
A ako sa píše v prvom citáte: akademikom je dovolené o ekonómii hovoriť, ale nič viac: skutoční držitelia moci im nedovolia narúšať fungovanie ekonomickej reality kapitalistického sveta, ktorá nie je ničím iným ako gangsterskou úžerníckou pyramídovou hrou.
Musíme si uvedomiť, že Európska únia čelí ďalšej výzve – ako zvládnuť tlak Spojených štátov, ako rázne čeliť čínskym inováciám a najmä ako posilniť európsku ekonomiku vo svete.
EÚ nemá jednoduché a lacné riešenia. Nestratila EÚ reputáciu? Nie je ohrozená jednota EU?
Prof. J. Husár
Bratislava 1/3/2025
EU s ideologiov FASIZMU je NEREFORMOVATELNA. Klakne na kolena ako klakol Sojuz po zrade a naivite Gorbiho. Ze s kapitalizmom zreformuje svet ak sa podvoli a odovzda na tacke fo Stalin krvov vydobil. Respekt vo svete. Mi
Správne píšete, pán profesor: cit….ako sa píše v prvom citáte: „akademikom je dovolené o ekonómii hovoriť, ale nič viac: skutoční držitelia moci im nedovolia narúšať fungovanie ekonomickej reality kapitalistického sveta, ktorá nie je ničím iným ako gangsterskou úžerníckou pyramídovou hrou.“
Písali ste o Maastrichtských kritériách? O „medzioblastnom ekonomickom vyrovnávaní“?…nuž ale ako by potom mohli metropoly EU drancovať perifériá, ktoré láskavo prijali do EÚ? Teda východoeurópske krajiny?
Peter,
Ty máš predsa knihu Coopindustia. Povedal si, ako má fungovať podnik, teda povedal si ta a takto! Prečo také niečo nemá EÚ? Prečo nás balamutili pohádkami? Veď aj otec ekonómie A. Smith n evymýšľal kritériá, a to bolo ešte za feudalizmu, ale napísal dielo Bohatstvo národov, koré bolo učebnicou až do vydania diela J.M. Keynesa Všeobecná teória zamestnanosti, úroku a peňazí.
V diele Smith opisuje explozívny účinok priemyselnej revolúcie a skutočne brilantne predstavuje každého hráča tohto diania, od roľníka po mnícha, od obchodníka po lodiara a dáva celému tomu zložitému sociálnemu pohybu zmysel. Ak si preložíme názov diela A. Smitha dostaneme takéto jeho slovenské znenie: „Pojednanie o podstate a pôvode bohatstva národov“. V ňom je vlastne povedané čo zaujíma Smitha – chce odhaliť príčinné zákonitosti, ktoré vysvetľujú ako dosiahnuť bohatstva. On hovorí, že chce vysvetliť zákony, ktorými sa riadia „ekonomickí hráči“. Ale on opisuje aj následky pôsobenia týchto zákonov. Sú to behaviorálne zákony, ako sa ľudia správajú. Podľa Smitha každý z nás sa v priebehu dňa a v určitý moment stáva ekonomickým hráčom. Toto Delors nevedel?
Maastrichtské kritériá sú divé kritériá. Čo to je dlh 60 percent HDP. Prečo začínajú dlhom. Makroekonómia definuje HDP týmto vzťahom (vzorcom) HDP (Y) = C + I + G + (X – M) a tak dôležité sú podiely C/Y, Z/Y, G/Y, X/Y a M/Y, ako boli uspokojení ľudia C/Y a ostatné. Dôležitá je aj štruktúra HDP. Ak by bolo HDP 100 = 60 + 22 + 20 + (-2), to je dobre. Tá štruktúra iste nemôže byť 100 = (-2) + 60 + 22 + 20. Teda Delorsov výbor sa mal zaujímať o skladbu HDP. Makroekonómia hovorí aj o veľmi detailnej jeho skladbe. Prvou, hrubšou je takáto: HDP = (C0 + C1 + C2) + (I0 + I1 + I2) + ( G0 + G2) + (X – M), kde C0 sú výdavky na dlhodobé tovary, C1 sú výdavky na krátkodobé tovary a C2 sú výdavky obyvateľstva na služby. G0 sú výdavky na zbrojenie a G1 sú výdavky vlády ostatné. Prečo EU predpisuje, že G0 má byť 5 percent HDP? Prečo nepredpisujú akí má byť C1, či C2? Pred 50 rokmi bolo C2 možno 10 percent výdavkov obyvateľstva teda C a dnes je to možno 20 percent. To hovorí, že ľudia sa majú lepšie, využivajú viacerí služby.
Peter,
ale prečo EÚ nepovedala, že zabezpečíme takýto rozvoj Vašich odvetví, či zahraničného obchodu? Vašu ekonomiku takto pozdvihneme. Nie, zničili ZSMK Tlmače, ktoré vyrobili najväčší elektromotor na svete.
Ďakujem
jaro
Vážený pán profesor,
moje životné skúsenosti nie celkom sa zhodujú s tvrdením že:“Predovšetkým musím zdôrazniť, že ekonómia vedeckými metódami hľadá odpovede na otázky čo vyrábať, ako vyrábať a hlavne pre koho vyrábať.“dovolil by som to doplniť okrem iného že ekonómia musí preukázať aký to má prínos pre spoločnosť a aký zisk nám to prinesie. Bohužiaľ v týchto dimenziách musí uvažovať kapitalista aj štát. Civilizácia to robila inak v otrokárstve, inak vo feudalizme a inak v kapitalizme a socializme.Boli to napr.vynálezca N. Tesla a mnoho iných, ktorých objavy prispeli k technickému pokroku ale aj k efektívnejšej výrobe a k tvorbe zisku.Tento trend môžeme sledovať pri 4, 5 a ďalších priemyselných revolúciách.Na spoločenskom usporiadaní potom záleží ako zo ziskom naložíme a k tomu musí prispieť nie len technický pokrok ale aj ekonómia
Vážený pán inžinier, Tónko,
Áno, to sú Tvoje a aj iných životné skúsenosti. Keynes, ktorý je tvorcom ekonomickej teórie po A. Smithovi však teóriu vybudoval inak. Aspoň krátko. Keynesova teória mala zásadný vplyv na vznik systému národných účtov. Systém účtov, v ktorých môžeme makroekonomickú veličiny zobraziť, sa úzko viaže na množinu navzájom skĺbených ekonomických relácií a identít, ktoré predstavujú integrálnu časť makroekonomickej teórie. Opisujú reálne hospodárske dianie v ekonomike. Základom pre budovanie systému národných účtov boli tieto Keynesove identity z kapitoly 6 jeho General Theory :
príjem = hodnota outputu = spotreba + investície
úspory = príjem – spotreba
a preto úspory = investície.
Hovoria o vedomom vysvetľovaní a vnímaní podstaty ekonomiky. Keynes nám dal, oproti Smithovi nový ekonomický model, ktorý umožňuje vhľad do vnútorných relácií medzi príčinami a dôsledkami. V najjednoduchšej podobe ho môžeme vyjadriť rovnicami a to Y = C + I, čo je HDP a C = a + bY čo je funkcia spotreby obyvateľstva. Takých rovníc za ekonomiky môžeš mať stovky. A tak ako pri 2 rovniciach o 2 neznámych vypočítaš x a y, tak vypočítaš hodnoty všetkých makroekonomických veličín ekonomiky u tých stoviek rovníc. Keynesove poznatky zmenili ekonomické vedy, priniesli fundamentálne poznatky o správaní ekonomiky. Keynes napísal zásadné dielo v roku 1935 Všeobecná teória zamestnanosti, úroku a peňazi.sa významne pričinil o definovanie multiplikátorov a vyžadoval ich aktívne využívanie v hospodárskej politike. Ba definoval aj rovnicu rovnováhy, čo je pre neho bázou tvorby politiky. Maximalizáciu zisku zbožňovali oligarchovia ako Musk a tí zanedbali aj ekonomické vedy.
Ďakujem
jhusár
Pán profesor,
uviedli ste v úvahe hlavne zásadne otázky, ktoré mali byť riešené po prijati Delorsovho výboru, ktorý predložil správu, ktorej obsahom bola Maastrichtská zmluva o Európskej Únii. Myslím, že jej implementácia mala vychádzať z ekonómie a vedeckými metódami riešiť fundamentálny základ: čo vyrábať, ako vyrábať a hlavne pre koho vyrábať.
Boli síce EU prijaté „strategické dokumenty“ Lisabonská stratégia v roku 2000, cieľom ktorej bolo stať sa do roku 2010 najdynamickejším a najviac konkurencieschopným, na najnovších poznatkoch založeným hospodárstvom na svete, schopným udržateľného rozvoja. Zámery sa v zásade nenaplnili. Tak bol prijatý ďalší dokument stratégia Európa 2020 v roku 2010. Stratégia, ktorej ambíciou podľa predstaviteľov EÚ je vytvorenie z EÚ inteligentné, udržateľné a inkluzívne hospodárstvo, zabezpečujúce vysokú mieru zamestnanosti, produktivity a sociálnej súdržnosti. Nie je ťažké posúdiť, čo priniesli stratégie.
Tu si musíme položiť otázku, aká je EÚ v sučastnosti? Je to ešte ekonomický, mierový projekt?. Posledné tri roky sa cez rôzne baličky posielané do krajín mimo EÚ prejavuje skôr ako militantná.
Východisko a riešenie by malo byť, vrátiť sa o štvrť storočie a postupovať podľa metód ekonómie, ako bolo naznačené úvodom.
Vážený pán inžinier,
potešila ma Vaše doplnenie, či aj hodnotenie. Stratégia ako píšete vo Vašich knihách, ktoré poznám a analyzujú práve to, čo ste napísali. Ba som si uložil jednu analytickú tabuľku o ekonomikách EÚ. A tak môžem iba súhlasiť, že stratégia predstavuje vedomé určenie základných dlhodobých cieľov ekonomiky či podniku (čo budeme robiť – autá, textilné produkty, oceľ, poľnohospodárstvo… ba aj určenie postupu realizácie činností, ktoré umožnia čo najlepšie a možno aj najrýchlejšie splniť ciele a hlavne alokáciu, či rozmiestnenie zdrojov potrebných na splnenie cieľov. Stratégia je dlhodobý program fungovania ekonomiky, vrátane, čo som zvýraznil, už spomenutú alokáciu zdrojov potrebných na dosiahnutie určených zámerov. Každá ekonomika, jej stratégia nutne musí riešiť najzávažnejšie, zásadné a rozhodujúce problémy, ktoré sa týkajú prosperity a existencie ekonomiky, čo denne vidíme, že sa nám nedarí. Neviem či to EÚ vyjadrila v Maastrichtských kritériách, podľa mňa nie. Veď sú to iba vágne vyjadrenia pre fungvanie ekonomiky;, neviem či v Delorsovom tíme boli vôbec ekonómovia, či to neboli len lekári a fyzici.
Ďakujem
jhusár
Pán inžinier, iba doplním,
vedeli v EÚ, že sme mali Segnera, bez ktorého Segnerovho kolesa, turbíny by sa ani Gagarín nedostal na dráhu okolo Zeme, či vedeli, že sme mal J. A. Raymana prvého imunológa na svete a s očkovaním riskoval život svojo dieťaťa. A takých sme mali veľa.
Ďkujem
jhusár
Vážený pán Profesor, dovoľujem si poopraviť záver Vašej úvahy, ktorý ste brilantne zhrnuli do jednej vety: „EÚ nemá jednoduché a lacné riešenia.“ Ja by som ju však upravil takto: EÚ už dávno stratila schopnosť riešiť akékoľvek politické, ekonomické, sociálne, náboženské a iné problémy európanov a stala sa brzdou rozvoja nielen svojich členských štátov, ale celej Európy a stáva sa príťažou Sveta. Preto je prirodzené, že stratila reputáciu aj u vlastných občanov. Pravdaže, jej jednota nie je ohrozená, ona už neexistuje.
Vážený pán inžinier,
ozaj nemám k tomu čo dodať. Veď vieme čo bola Spoločnosť uhlia a ocele a čo bola EÚ okolo rokov 1990. Nemali predstavu ako pokračovať. Nepoznali, čo všetko sa na Slovensku dosiahli a ako sme mali dôkladne popremýšľané ďalšie kroky a to predovšetkým vďaka 2 velikánom – prof. Pavlendu a prof. Sojku, môjho vedúceho katedry. Pri vznikaní federácie skonštruoval matematický model pre dve súčasti našej republiky a z neho odvodil ako nás Čechy oberajú o naše mobilné zdroje. Oboch vyhodili zo strany. EÚ nám ozaj neponúkla ako sa zušľachtí naše Slovensko, ak sa stane členom EÚ. Naopak, zbedačili nás, o čom hovorí ZSMK Tlmače, kde som nastúpil po vysokej. Ing. Zajac napísal dielo Coopindustria. To nedokázal EÚ, aby nám jasne povedala – takto bude vypadať podnik a takto hospodárstvo. Naši vyjednávači iba nadávali na minulý režim a videli sa v nebi. Nevedeli čo je čo. Dobre to hovorí prvý citát.
Ďakujem
jhusár
Súhlasím pán profesor, no dodal by som, že sa posledných pár rokov si „lídri EÚ“ sami vedome (asi sa chceli niekomu zapáčiť) pílili konár pod nohami a teraz sa budú čudovať, na akú úroveň dostali svojimi rozhodnutiami svoje štáty aj celú EÚ. Predpokladám, že SŠA sa budú od Ukrajiny dištancovať, nanajvýš ju vycucnú a pôžičky z EÚ pre Ukrajinu nikto nevráti, lebo sa vyhovoria, že ich prijal nelegitímny prezident bez kompetencií.
Pán inžinier,
Neviem, kto vymyslel Maastrichtské kritériá, ale nemohol to byť taký odborník, akých by bola mala mať EÚ. Ale kto ich schválil? ako som napísal, ide o viac – otázkou je aj to ako dnes funguje, prejavuje trh? Ba aj to na čom sú založené vzťahy vo výrobe, napr. vo Volkswagene Bratislava? Vidíme ako protestujú za vyššie platy! Sú iba prvými výrobcami? Viac si nezaslúžia? Vlastníkmi nemôžu byť? A preto EK mala dôkladne preskúmať aspoň stav ekonomík krajín EÚ, utriediť a skonštatovať všetky fakty, ktoré požaduje metodológia ekonómie. Iba tak môžu ekonómovia získať istotu o správnosti ekonomickej politiky, empiricky overiť pravdivosť hypotéz tvorcov hospodárskej politiky. Prečo sú rôzne meny v krajinách EÚ? Naši europoslanci mali podradné funkcie. Či širšie, dokáže EÚ uskutočniť svoje globálne ašpirácie (pozri druhý citát)?
V závere som položil dve otázky, ktoré ma ozaj trápia. Ekonómii sa venujem viac ako 70 rokov.
Ďakujem
jhusár
Pán profesor, analógiu súčasnej teoretickej ekonómie a šarlatánstva alchýmie, vám potvrdzujem! Nielen to, že si vtedy panovníci a dnes banky, vydržiavajú háremy (vtedy alchymistov) dnes „ekonómov“. Minca má aj druhú stranu (nielen „vieru“ alchymistov a ekonómov vo vlastnú pravdu), ide o dobré bydlo, ak sa im darí svoju metafyziku, dobre panovníkovi „predávať“…
Rudolf II. vypil všeličo na radu alchymistov, ale elixír mladosti nie, a zomrel…
Prvý čínsky cisár Čchin Šćhuang-ti sa dokonca elixírmi s ortuťou otrávil…
Tragédiou je, kým kedysi otravovali alchymisti svojich pánov, dnes ekonómovia otravujú masy…
(…a hlasy expertov, ako ste vy, nedostávajú sluchu!)
Pán inžinier,
Denník N uverejnil 28/2/25 článok Pokus o záchranu európskeho priemyslu s podnadpisom Dohoda pre čistý priemysel. ktorú predstavila Komisia, je ďalším z pokusov o záchranu upadajúcej európskej ekonomiky. Obsahuje pár dobrých, zmiešaných a niekoľko znepokojivých správ. A čo robili príslušní eurokomisári, či čo robilo 27 ministrov hospodárstva EÚ:
Aby sme zistili aké je napätie v zásuvke potrebujeme voltmeter, aby sme zistili teplotu ľudského tela potrebujeme teplomer. Eurokomisári nemali „ekonomický voltmeter“. Nepoznali ani pojem stupeň ekonomického rozvoja, ktorý je definovaný matematickým vzťahom diskriminnačnej analýzy. Nuž a tak prekvapilo ekonomických komisárov nevidíteľné ekonomické zlo.A prečo efektívne nevyužili naše lesy, veď si pozrite:
Trast podnikov drevárskeho a nábytkárskeho priemyslu so sídlom v Žiline.
– Bučina Zvolen, – Drevina Turany Drevoindustria Žilina,Smrečina banská Bystrica
Preglejka Žarnovica,Piloimpregna Košice,Mier Topoľčany,Západoslovenské nábytkárske závody Bratislava závody: v Bratislave v Galante v Malackách v Brezovej pod Bradlom,, v Trenčíne,– v Trnave,– v Skalici,– Tatra nábytok Pravenec,– Nový domov v Spišskej Novej Vsi,– Nový domov Závod Liptovský Mikuláš,– Drevoobrábací podnik Úlič, okr. Snina – Lykotex Michalovce A kde sú?
Ďakujem
jhusár
Prečo EÚ nezabezpečila rozvoj nášho drevárskeho priemyslu, veď sme mali veľa podnikov, teda prečo neotvorili našu krajinu svetu?
Ďakujem
jhusár
Vážený pán profesor!
Toto: >>>Predovšetkým musím zdôrazniť, že ekonómia vedeckými metódami hľadá odpovede na otázky, čo vyrábať, ako vyrábať a hlavne pre koho vyrábať.<<< je základný a najhorší omyl makroekonómie!!! Toto je základ ekonomickej diktatúry v mene ZISKU!!!
Žiadna skutočná veda nediktuje ľuďom, čo majú robiť!!! Mikroekonómia, fyzika, chémia, biologické vedy nič človeku nediktujú!!! Tieto vedné disciplíny poskytujú objektívne, podčiarkujem objektívne informácie z prostredia, ktoré skúmajú. Človek v podaní politiky rozhoduje o tom, čo bude robiť a, čo nie!!!
Ak lekár zistí, že treba operovať a operácia bude stať tisíce EUR, ale človeka zachráni, tak bude operovať!!! Tak to má byť a nie či zdravotná poisťovňa to dovolí alebo nie. Osobne som dostal od tej Vašej makro ekonómie riadnu facku. Moja, kvalitná očná lekárka má nemôže operovať, lebo VŚZP s ňou neuzatvorila zmluvu. Ďalší gól: V MI máme najmodernejší prístroj pre magnetickú rezonanciu, ale nie pre pacientov VŠZP, lebo tá ho ne-zazmluvnila!!!
Ak v ZSSR počas rokov 1935-53 zistili, že treba stavať obrovské priehrady, lietať do vesmíru a pestovať potraviny či vyrábať tanky, tak to robili a nešpekulovali, či z toho budú zisky alebo nie. Vecné národohospodárske plánovanie ZSSR v roku 1953 obsahovalo 9490 ukazovateľov, aby do roku 1958 klesli na 1780, a tak krok za krokom ZSSR smeroval k jedinému ukazovateľu – ZISKU, modle a diktátu makroekonómie. Toto zavŕšila Kosigin-Libermanoivá reforma 1965 úplným prechodom na makroekonomický (finančný) prístup, totálne odtrhnutý od reálnej ekonomiky!!! Toto bol základ kolapsu ekonomiky, ktorá dobiehala a predbiehala koloniálne štáty.
Je načase, aby sa ľudstvo zbavilo makroekonomického šarlatánstva, ktoré hovorí o reálnej ekonomike, ale nikde, opakujem nikde a ničím nie je s ňou prepojené. Na viacej, cez bezprízorného boha – Zisku diktuje ľuďom, čo majú a, čo nemajú robiť.
To Ukrajina či Palestína nám nestačí? Treba III. Svetovú vojnu, aby sme pochopili aký sme hlupáci?
Pán Sablič,
Príklad: nech stroj má životnosť 2 roky a investor očakáva, že zarobí jeho používaním 1100 USD v prvom roku a 2 420 USD v druhom a poslednom roku životnosti. Cena stroja nech je 3 000 USD. Potom MEC je tá diskontná úroková miera, ktorá spôsobí, že diskontovaná hodnota 1 100 USD prvého roka a 2 420 druhého roka sa bude rovnať 3 000USD,
Z toho teda plynie, že MEC je 10%. Veľmi jasná miera.
zistite si t u Keynesa, či to vypočítajte!
jhusár
Vážený pán profesor!
Táto miera smeruje k tomu či chcem zisk alebo nie a nie o tom, či ten stroj spoločnosť potrebuje, alebo nie!!!
Keď zbrane prinášajú zisky, tak ich potrebujeme, že?! No a, keď budú prinášať zisky, tak ich budeme aj používať!!! Čo nás je potom, že budú zabíjať ľudí, namiesto toho, aby sa vyrábali pluhy a pestovali potraviny.
Dám Vám jednu radu pán profesor. Vžite sa do úlohy hlavného ekonóma OSN a skúste spraviť konsolidovanú závierku za ľudskú spoločnosť ako celok pre určitý časový úsek. Toto sa Vám nepodarí, lebo zisk bez straty je nezmysel, prekračujúci aj nekonečné hranice vesmíru!!!.
Tak ako vo fyzike ani v ekonomike žiadne perpetuum mobile, ktoré by vyrobilo niečo z ničoho je pustá fantazmagória!!!
Vážený pán inžinier,
dal som Vám moju knihu, aby ste videli odozvy veľkých podnikov – ČKD Praha, OKD Ostrava atď. na moju analýzu zisku. Nič také ste mi neposlali, že to je Vaša metóda analýzy. V dvoch úvahách som mal makroekonomické diferenčné, či diferenciálne rovnice. Požiadal so Vás, aby ste pokračovali v krkoch, ktoré som v úvahách začal, a získali riešenie, ktoré bolo v úvahách. A nič. Čo Vy vôbec viete z makroekonomickej metodológie? Máte vôbec prečítanú dobrú makroekonómiu? Požiadal dom Vás, aby ste vysvetlili ekonomický význam koeficientov inverznej matice. A nič. Nuž a to ekonóm musí vedieť. V mojej knihe máte mnou navrhnutý systém národného účtovníctva. Tiež som Vás požiadal, aby ste ho doplnili (problémy eurofondov), či aby ste prezentovali Váš Máte iba reči. Ja som skonštruoval medziodvetvový model za Európu. Jeho základ je v mojej knihe ilustrovaný na ČR a SR. Pokračujte a dokončite to za všetkých 27 krajín.
Vedec musí dokázať riešiť problémy nie nadávať.
jhusár
Vážený pán profesor,
ja som Vám nikdy nenadával. Ja si vysoko vážim kvantitu Vašich vedomosti. Žiaľ nechcete pochopiť, že z ničoho sa nedá niečo vyrobiť. To platí pre fyziku i ekonómiu.
K úlohe, ktorú som Vám dal potrebujete ovládať mikroekonómiu, ktorá nepripúšťa zisk ani stratu v uzatvorenej ekonomickej jednotke. Nuž a celosvetová ľudská spoločnosť je uzatvorená, pretože s nikým neobchoduje, preto ak jedná jej zložka vykáže zisk iná alebo zbytok spoločnosti musí dosiahnuť stratu. Toto je absolútne nevyvrátiteľná logika, na ktorej je založená mikroekonómia – skutočná veda!!! Ak sa Vám to nezdá, tak skúsme my dvaja vytvoriť ekonomickú jednotku a navzájom obchodovať, tak, aby sme obaja dosiahli zisk. Nepíšte mi, čo ste Vy popísal, dokážte, že v uzatvorenej jednotke je možné dosiahnuť zisk, potom uznám makroekonómiu za vedu. Dovtedy žiaľ nerád, ale budem Vaším nekompromisným oponentom.
Andrej Sablič
Pán profesor, rozhodne by som sa podpísal pod v úvode citovaným e-mailom, kde sa hovorí o kapitalizme ako o pyramídovej hre, ktorá je predurčená na kolaps.
A verím, že Vás nenahnevám, keď budem oponovať, že vymedzenie úlohy ekonómie tak, že „ekonómia vedeckými metódami hľadá odpovede na otázky čo vyrábať, ako vyrábať a hlavne pre koho vyrábať“, je triedne motivovaný podvod kapitalistov. Keby ekonómovia chceli byť skutočnými vedcami, tak by si nedali vymedziť svoje pole skúmania od vlastníkov kapitálu. Chápem, že profesionálni akademici a autori kníh musia, lebo tí istí vlastníci kapitálu ich platia, vydávajú ich knihy a udeľujú granty. Ale nás, čo už sme na dôchodku, by to už snáď nemuselo obmedzovať.
Podľa mojej mienky by si ekonómia mala pred seba postaviť širšiu úlohu, a to: Aké ľudské potreby uspokojovať (s akými prioritami), aké zdroje na to využiť a akým spôsobom to urobiť, aby to bolo dlhodobo efektívne. Efektívnosť v tomto zmysle znamená optimalizáciu podielu úžitku z uspokojenia potrieb a zdrojov, ktoré na to boli použité.
Takto položená základná ekonomická otázka neneguje nič z toho, čo už ekonómia dosiahla, ale všetko dáva do širšieho kontextu.
Vážený pán doktor,
potešili ste ma. Totiž tými 3 otázkami začína svoje dielo Paul Samuelson. Avšak, aspoň i myslím, hlavný text mojej úvahy sa týka toho, že tvorcovia Maastrichtských kritérií si neuvedomili, že ekonómia sa ozaj zaoberá tým že si musíme uvedomiť, že všetky nástroje makroekonómie, zvlášť fiskálne nástroje pôsobia na makroekonomické veličiny príjmu, teda príjmu domácností, príjmu podnikov a príjmu vlády a hospodárska politika na ne pôsdobí tak, že nielen príjem je centrálnou premennou, ale aj output, zamestnanosť, ceny, či platobná bilancia. Ozaj dôkladne to rozobrali A. Peacock a G. Shaw v ich diele The Economic Theory of Fiscal Policy, ktorú si mali dôkladne prečítať tvorcovia Maastrichtskej zmluvy. Bez teórie by sme nevedeli nič o DNA.
ďakujem
jhusár