Dostal som mail:
„Skoro 400 stránková analytická správa Mária Draghiho, bývalého riaditeľa Európskej centrálnej banky, ktorú zverejnil 9.septembra tohto roku, musela otriasť svetom. A určite nami – lebo“ „kam sme sa to zas do psej matere dostali?!“…aj preto je tá správa na okraji masmediálneho záujmu a politici ju obchádzajú a boja sa toho ako „čert kríža“. Národohospodári môžu iba opäť vzdychnúť: „…no však sme vám to hovorili!…“
„Bývalý prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi dnes predstavuje rozsiahlu správu o budúcnosti Európy, ktorú rok pripravoval v mene Európskej komisie. Jeho cieľom je prísť so stratégiou, ktorá môže „vytiahnuť EÚ z jamy nízkej produktivity a slabého rastu, pričom zaostáva za USA a Čínou,“ napísal Politico. „Zdá sa, že éra otvoreného globálneho obchodu riadeného multilaterálnymi inštitúciami odchádza,“ povedal Draghi.“
Zaujala ma časť správy Europe should learn from the mistakes that were made in the phase of „hyper – globalisation“ and prepare for a fast-changing future, čiže Európa by sa mala poučiť z chýb, ktoré sa urobili vo fáze „hyper-globalizácie“ a pripraviť sa na rýchlo sa meniacu budúcnosť.
Tu sa píše:
Globalizácia priniesla mnoho benefitov pre európsku ekonomiku ako aj pozdvihnutie stovky miliónov z chudoby na celom svete. Ale tvorcovia politiky boli pravdepodobne veľmi necitlivý k uvedomeniu si jej sociálnych dôsledkov, zvlášť jej zjavný efekt na pracovný príjem. V ekonomikách G7 celkový export a import tovarov ako podiel na HDP sa zvýšil asi okolo 9 percentuálnych bodov voči začiatku rokov 1980 po veľkú krízu, zatiaľ čo podiel pracovného príjmu poklesol okolo 6 percentuálnych bodov v tomto čase – čo je najprudší pokles čo sa týka dát pre tieto ekonomiky, ktoré boli k dispozícii v roku 1950. Zatiaľ čo tento vzťah je viac vďaka automatizácii ako otvorenému obchodu, predstava, že globalizácia zhoršila nerovnosti prenikla do vnímania verejnosti, zatiaľ čo vlády sa pokladali za indiferentné..
Tvorcovia politiky by sa mali poučiť z tejto skúsenosti, aby odzrkadlili ako sa spoločnosť zmení v budúcnosti. A ako môžu zaistiť, že štát sa pokladá je na strane občanov a všíma si ich záujmy. Kľúčovou časťou tohto procesu bude splnomocniť ľudí. Vodcovia a tvorcovia politiky by sa mali/musia zapojiť všetkých predstaviteľov v ich príslušných societách, aby definovali ciele a aktivity pre transformáciu ekonomiku Európy. Efektívnejšie a proaktívne zapojenie občanov a sociálny dialóg, spolu s odbormi, zamestnávateľov a aktérov občianskej spoločnosti..
Čitateľovi teraz predostriem bázické myšlienky vzácneho diela prof. M. Šikulu Globalizácia – rázcestie civilizácie (1999).
Pozrime si iba dva body z obsahu:
- bod 2. Globalizácia, 2.1 Vytváranie predpokladov a začiatok druhej etapy globalizácie, 2.2 Určujúce trendy technologického pokroku, explózia rozvoja informačných technológií, biotechnológie.
- bod 3. Protirečivosť ekonomických , sociálnych ekologických a celkových spoločenských súvislostí a dôsledkov globalizácie, 3.1 Podnik v súradniciach globalizácie,… 3.4 globalizácia a mýtus liberalizmu, 3.5 Globálna deštrukcia životného prostredia.
V úvode svojho diela uvádza, že potreba objektívneho posúdenia prevratných a zároveň rozporuplných globalizačných premien, ktoré sa lavínovite šíria celou našou planétou, je zo dňa na deň akútnejšia. Globalizačné trendy v sebe skrývajú na jednej strane obrovský produktívny potenciál odkrývajúci netušené možnosti ľudsky dôstojného rozvinutia globalizácie, no na druhej strane prinášajú nebývalé hrozby a rizika ohrozujúce samotnú jej existenciu. Miera tejto rozpornosti v globalizačných trendoch sa nebezpečne vyostrila, dosahuje už kritickú úroveň a stáva sa civilizačným rázcestím , na ktorom sa musí ľudstvo rozhodnúť, ktorým smerom sa vydá.
Dielo končí Záverom. Nemôžem neuviesť aspoň časti záveru:
Z analýzy vyplývajú viaceré závažné závery, ktoré svedčia o tom, že globalizácia vstúpila do kritického štádia. Najkoncentrovanejšie sa to prejavuje v tom, že napriek ohromnej expanzii výdobytkov technologickej revolúcie, ktoré odkrývajú nebývalé možnosti zväčšovania produkčnej sily a vytvárajú reálne predpoklady oslobodzovania od diktátu obmedzenosti zdrojov, prebieha čoraz bezprostrednejšie v celoplanetárnych súradniciach proces „odľudšťovania „ ekonomiky a jej rastúceho odcudzenia tak vo vzťahu k človeku, ako aj vo vzťahu k prírode. Tento všeobecný rozpor má konkrétnejšie podoby v rade ďalších rozporov. Spomeniem aspoň niektoré najdôležitejšie. Na prvom mieste treba uviesť rozpor obsiahnutý v globálnom zhodnocovaní kapitálu. Globalizácia, resp. globalizujúca sa firma, či podnik na jednej strane vo svojom strategickom plánovaní a reálnom fungovaní nekompromisne kalkuluje a využíva doslova celoplanetárny priestor, jeho podmienky a faktory, no na druhej strane zhodnocovanie svojho kapitálu dôsledne podriaďuje len svojim partikulárnym ziskovým kritériám a egoistickým záujmom bez ohľadu na širšie ekonomické, sociálne a ekologické dôsledky v lokálnom, regionálnom a celoplanetárnom operačnom priestore jej pôsobenia.
Ďalším vážnym rozporom, píše autor, ktorý globalizácia celoplanetárne vyostruje a obnažuje, je rozpor medzi rastúcou produkciou bohatstva a prehlbujúcou sa nerovnomernosťou jeho rozdeľovania. Výstižne na to poukázal bývalý prezident Kostariky Oscar Arias, ktorý napísal (Newsweek 19. mája 1997) keď napísal:
“Žijeme vo svete, kde 20 % najbohatšej populácie je 60 krát bohatšia ako 20 % jej najchudobnejšej časti. Je to svet, kde 400 multimilionárov má viac bohatstva ako polovica svetového obyvateľstva.“
Ešte vyostrenejší a antihumánnejší aspekt tohto rozporu spočíva v tom, že nejde len o prosté zväčšovanie rozdielov v bohatstve, ale, že ide o prehlbujúcu sa priepasť medzi zväčšovaním bohatstva , ktorého vecný obsah tvorí čoraz väčší podiel produktov vyrábaných a spotrebúvaných pod vplyvom umelo vyvolaných potrieb, nanucovaných prostredníctvom všadeprítomnej reklamy, nezmyselného zbrojenia ap., teda medzi zväčšovaním bohatstva, ktoré je vlastne stále viac mrhaním a plytvaním zdrojmi na jednej strane a neúnosným podielom tých častí ľudstva, ktoré tvoria dlhodobo nezamestnaní, sociálni vydedenci, lumpenproletariát a obrovské skupiny obyvateľov v mnohých rozvojových krajinách, ktoré sú vystavené nevýslovne, ľudsky nedôstojnej biede nielen v podobe hladu a nedostatku vody, ale aj chorôb, negramotnosti a absencii podmienok pre získanie elementárneho vzdelania atď., na strane druhej.
Záver
O probléme globalizácie je viacero prác. J. Stiglitz, nositeľ Nobelovej ceny, napísal knihu Globalisation and Its Discontents Ba aj Dena Freeman napísala dielo Can Globalisation Succeed?
Pred 25 rokmi Šikula urobil lepšiu analýzu ako dnes Draghi. Máme byť nespokojný?
Čo znamená vedecky hovoriť o správaní sa ekonomiky a jej cestách do budúcnosti ? Riešil to už První mezinárodní kongres vědeckého řízení (PIMCO), ktorý sa konal v Prahe pred 100 rokmi, teda v roku 1924. 24. septembra 2024 sa zídu vedci v Prahe, aby si poslanie tohto kongres pripomenuli a to tým aký obrovský pokrok urobila veda. Vedecky by mala riadiť aj EÚ. Sú výdavky na Draghiho knihu zachytené v systém národného účtovníctva ESA?
Aby čitateľ správne pochopil moju úvahu, musím uviesť fakty geniálnou básňou od Puškina (1799-1837):
Ó, koľko objavov čudných
prináša vzdelanosti duch, skúsenosť chýb dcéra bludných, génius paradoxov druh, či náhoda boh vynálezca. |
Priam kolosálna myšlienka. Tento úryvok je geniálny svojou hĺbkou a významom pre vedca, myslím tým duchovnú atmosféru (vzdelanosti duch), ktorá formuje myslenie vedca, a ktorá je svojráznou zmesou ideí a výdobytkov vedy (prírodných aj spoločenských vied) filozofie aj literatúry a umenia. Ďalej to prácne skúsenostné poznanie – opora všetkých prírodných vied a dnes už aj ekonómie.
Globalizácia prekonala planetárne vzdialenosti, avšak nevytvorila žiadnu blízkosť.
Prof. J. Husár
Pane profesore,
Vaše články čtu pravidelně, vč. komentářů na webových stránkách. Stále se dovzdělávám, i když některé teorie jsou mně vzdálené.
Škoda jen, že si to naši a evropští politici neuvědomují. Takže díky a zdravím
Oujezdský
Vážený pán inžinier, politici si neuvedomujú charakter a ostrosť problémov a rozporov procesu globalizácie, lebo, podľa mňa sa u nás hlavne vadia. Ale zároveň vidím, že potrebujeme novú paradigmu dnešnej spoločnosti, lebo sa globalizácia môže obrátiť proti samotnej civilizácii, veď si pozrite len Afriku. Vodcovia musia pochopiť, že máme už 21. storočie a dokonalejšiu vedu.
Ďakujem
jhusár
Globalizacia je len pre silnych hracov, tych slabych silnych nebudu chciet tahat a tak upadnu.
Pán Ján,
máte pravdu, máme nadnárodné korporácie, finančné skupiny a špekulantov. Musíme si uvedomiť zväčšovanie rozdielov medzi chudobou a boháčmi.
Ďakujem
jhusár
Ďakujem pán profesor. Môj skromný laický názor je, že aj keď sa zavádzaním globalizmu možno niekomu pomohlo, určite to nebol účel. Účelom bol vždy zisk na úkor národných štátov a ich kolonizácia. Ak by sme sa na to pozreli nielen z ekonomického hľadiska, otvorili by sa nám iné obzory.
Pán inžinier,
nadhodili ste vážny problém. Pre Slovensko to má existenčný význam, ak nechceme, aby bolo iba pasívnym elementom, na ktorý iba chaoticky dopadajú dôsledky globalizačných procesov; prečítajte si odpoveď Ing. Julénymu. Aké šance máme čo najúčinnejšie využiť?
Ďakujem
jhusár
Predovšetkým p. Prof. J.Husára treba opäť pochváliť za vytrvalú snahu dovzdelávať národ, najmä nedovzdelaných „ekonómov“, ktorí z vôle ktovie koho /Boh to nebude – ten je spravodlivý a dobrotivý/ riadia naše osudy dobre plateným členstvom vo všakovakých „poradných“, zastupiteľských, či dokonca „vedeckých“ inštitúciách. No nie je to len naše, slovenské špecifikum mať takúto „elitu“! Veď ako sa vymyká z tohto rámca napr. vysokovažený M. Draghi, ktorý na úvod svojej správy / na ktorej pracoval celý jeden rok/ vypotí tento grandiózny objav: „Zdá sa, že éra otvoreného globálneho obchodu riadeného multilaterálnymi inštitúciami odchádza“. Aká budúcnosť nás čaká keď nositeľmi moci sú takíto velikáni ducha? Draghi potreboval celý rok na to, čo vidí každý normálny občan EÚ už celé desaťročie. Slovensko, žiaľ, nemôže byť iné ako celá Európa a USA a tak nám nezostáva nič iné, iba zvolať ako onoho času mutter Merkel, „my to zvládneme“! Za predpokladu, že do politiky, ekonomiky a každej ľudskej činnosti zavedieme „princíp ľudskosti“ – morálku.
Vážený pán inžinier,
som rád, že ste si všimli, ba vyzdvihli, Draghiho vetu. Mojou úvahou som možno naznačil aj to, či je zvratný proces globalizácie a či aspoň presmerovateľný, spôsoby a formy v akých sa zatiaľ uskutočňuje nie sú optimálne. A tiež aj to, aby sme si uvedomili, že čo dnešnú civilizáciu deformuje a ohrozuje. To pri letmom prečítaní správy Draghiho som nenašiel. Ba som chce naznačiť až existenčnú potrebu zásadných zmien v štruktúre hodnôt, pod vplyvom ktorých sa môže rozvinúť pozitívne civilizačný model globalizácie. Bol by som rád, keby úvaha evokovala otázky aj v EÚ, keďže som ju poslal viacerým poslancom a jednému funkcionárovi, Talianovi. Tie otázky, ktoré sú skryté v nadpise prof. M. Šikulu, treba aby si uvedomili aj naši politici. Sme na rázcestí?
Ďakujem
jhusár
Bezradnosť!
Apel na skúsenosť je priznaním straty konceptu, myšlienky, úvahy, hypotézy.
Je to bezradnosť!
A ešte priklincovaná Draghiho výzvou „Kľúčovou časťou tohto procesu bude splnomocniť ľudí.“…
Ohlásenie rezignácie elít, ústavov a univerzít.
Nevedia, čo majú urobiť! Spoliehajú sa na „ľudí“…
Pekári, šoféri, upratovačky získali ste mandát riadiť globalizáciu!
Nemôžete si prečítať Draghiho štúdiu? Nemáte čas? Nemáte vzdelanie a informácie na pochopenie?
Nevadí! Dostali ste mandát zúfalcov, ktorí Vám doteraz vládli!
Tento chaos (neželaných následkov a neočakávaných tendencií) je príležitosťou pre osvietencov, schopných pripraviť program. Nečakať na „revolučnú situáciu“ (až nebudú mať masy, čo stratiť!).
Revolučná situácia nastala!
Aj Draghiho kamaráti: Schwab, Soros, Rothschild volajú o pomoc.
Vyzývajú „ľudí“…
Vážený pán inžinier
neprečítal som všetkých 400 strán Draghiho správy. Listoval som v nej. Môj dojem je, že nevyužil riešenia a poznatky, ktoré núkajú významní vedci. Veď si len pozrite koľko máme nositeľov Nobelovej ceny za ekonómiu. Poznajúc a majúc zborník, ktorý vyšiel pod názvom Rethinking the Future s podnadpisom Přední osobnosti světového managementu a sociálního myšlení o budoucnosti podnikání, konkurence, řízení a trhu od R. Gibsona, môžem povedať, že autori sa dôkladne zaoberajú pojmom vedecké riadenie ekonomiky, teda jeho vymedzením a to predovšetkým z hľadiska podniku, čo má dnes zásadný význam. Dielo prezentuje názory autorov, ich myšlienky a úvahy, ktoré vymedzujú nové paradigmy radikálnych zmien v ekonomickom prostredí a vôbec v spoločnosti, ktoré oni očakávajú v prvých desaťročiach 21.storočia. Teda netreba vyzývať ľudí.
Ďakujem
jhusár
Vážený pán profesor,
Draghiho správa o budúcnosti“ v plnej nahote odhaľuje problémy EÚ, ktoré ako skúsený ekonóm a politik za obdobie riaditeľovania ECB(2011-2019) mal dávno nie len konštatovať ale navrhnúť opatrenia, ktoré by okresali avantúry EK.
Celo úniové doteraz nevídané protesty poľnohospodárov proti byrokracii európskych inštitúcií, environmentálnej politike a nezmyselným opatreniam, ktoré vďaka byrokratickému aparátu dosiahli vrchol dokonalosti! Upravujú, usmerňujú a požadujú pod zaklínadlom zrušenia dotácií často rozumu sa protirečiace požiadavky, často navyše doplnené domácimi „odborníkmi“. V poľnohospodárstve pracuje v EÚ viac ako 8 miliónov ľudí, ktorých sa počet dlhodobo znižuje, čo má negatívne následky na vyľudňovanie vidieka. Tieto tendencie podporuje EÚ rozhodnutím o dovoze lacných potravín mimo EÚ. Napomáha tomu aj globalizácia ako proces narastania medzinárodného prepojenia predovšetkým vďaka voľnému trhu, liberalizácii obchodu a sofistikovanejšej doprave, čo umožňuje uzatváranie obchodov nielen na lokálnej úrovni, ale aj s partnermi trebárs na opačnej strane Zeme. Na pultoch našich obchodov sa objavujú jahňatá z Nového Zélandu, kurence z Brazílie, kvety z Afriky atď., čo až tak našim ekologickým aktivistom a EK nevadí.Nemôžme sa preto čudovať a nie je prekvapením, že prioritou Európskej komisie už nebude GreenDeal, ale ekonomický rast a konkurencieschopnosť Európskej únie. Ak chce EÚ prežiť aspoň v súčasnom blahobyte, potrebuje prijať ucelenú stratégiu na posílenie konkurecie schopnosti priemyslu, poľnohospodártva, odstrániť rôzne sankcie, ukončiť vojnu na Ukrajine a v miery spolupracovať v rámci celej Európy.
Vážený pán inžinier, Tónko,
globalizácia mimoriadne postihla naše poľnohospodárstvo. Napísal si to jadrne: „Na pultoch našich obchodov sa objavujú jahňatá z Nového Zélandu, kurence z Brazílie, kvety z Afriky atď., čo až tak našim ekologickým aktivistom a EK nevadí. Nemôžme sa preto čudovať a nie je prekvapením, že prioritou Európskej komisie už nebude Green Deal, ale ekonomický rast a konkurencieschopnosť Európskej únie. Ak chce EÚ prežiť aspoň v súčasnom blahobyte, potrebuje prijať ucelenú stratégiu na posilenie konkurencie schopnosti priemyslu, poľnohospodárstva, odstrániť rôzne sankcie, ukončiť vojnu na Ukrajine a v miery spolupracovať v rámci celej Európy“.
Po vyhodení zo strany som 20 rokov pracoval v poľnohospodárskom výskume a tak to môžem potvrdiť. Aj Nemci aj Francúzi s nami udržovali výborné vzťahy (mám list z ministerstva poľnohospodárstva z Paríža, nechali si preložiť zo slovenčiny do francúzštiny diela 5 kolegov)). Na katedre sme riešili optimalizáciu zvozu a rozvozu cukrovej repy. Cukor bol náš významný exportný artikel. Z viac ako desiatich cukrovarov z čias socializmu sa však na Slovensku zachovali len dva, a to Považský cukor v Trenčianskej Teplej a Slovenské cukrovary v Seredi. Oba podniky vlastnia nemeckí investori. Cukrovar na Považí patrí do skupiny Nordzucker a seredský cez rakúsku spoločnosť Agrana ovláda Südzucker. Aj to je forma globalizácie.
Prišla éra integrácie Európy a globalizácie. Nezabudli vodcovia na humanizáciu Európy? A pozrime si, aspoň všetky bývalé socialistické štáty, ako znepokojujúce sú ich pocity, sledujem aj maďarské pramene, pretože očakávané nádeje sa prepadajú v sociálnom šoku, zmätku ekonomických hier s predtým neznámymi javmi ako nezamestnanosť, bezdomovci a chudoba. Sme štátom a či provinciou učičíkanou formálnou úlohou predsedníckej krajiny. Aká je dnes paradigma moci? Dlho sme hovorili o studenej vojne medzi kapitalizmom a socializmom. Nielen to. Voľakedy boli mocné štáty. Nevládnu malé skupiny? Objavilo sa to už v mnohých článkoch a spomínajú sa konkrétne rodinne klany. Ba Soros prišiel s ideou otvorenej spoločnosti. Čo to je? Na akých hodnotách buduje? Veď jasne vidíme, že svet sa nevie dostatočne dohodnúť na ekonomickom, sociálnom a humánnom súžití, či sociálnych a politických cieľoch. Spôsobila to obdivovaná téza predstaviteľov nežnej z roku 1989 a síce ekonomická liberalizácia? Ale liberálny kapitalizmus už odsúdili aj veľký ekonómovia 19.- teho a 20. – teho storočia (Schumpeter, Galbraight). Základné faktory ekonomického rozvoja každej krajiny – pôda, práca a kapitál – sa stali multinárodné (lepšie multiskupinové). Ministri financií či guvernéri národných bánk nenúkajú riešenia zdokonalenia ekonomického systému SR, teda jeho hospodársky ideál ani vo svojich dielach a ani ich praktickou ekonomickou politikou. Prišla likvidácia podnikov (motor ekonomiky),
Slovensko už prišlo o svoju suverenitu v oblasti strategických podnikov, energetiky (kde sú Tlmače, ktoré vyrobili najväčší elektromotor na svete), nemáme pod plnou kontrolou vlastnú peňažnú sústavu, nemáme zabezpečenú, ako píšeš, potravinovú bezpečnosť, sme v mnohom závislí od cudzích.
Na záver si dovolím odcitovať profesora I. Karvaša: „Dobre fungujúci hospodársky systém predpokladá, že hospodáriaci jednotlivci majú mravnú silu, aby potlačili vybičované a objektívnym účelom sa protiviace egocentrické záujmy.
Ďakujem
jhusár
Vážený pán profesor Husár,
neustále čítam Vaše články – dúfal som, že sa trochu vzdelám, žiaľ vo vede o ekonomike mi to nejde. Napriek tomu Vám ďakujem, že píšete, komentujete, upozorňujete a pritom láskavo s porozumením pre odborné nedostatky súčasných politikov. Okrem toho rád čítam aj autorov, ktorí fundovane s Vami diskutujú. Škoda len, že to má taký malý vplyv na procesy, ktoré riadi dnešná garnitúra. Podobné sa deje aj pri riadení a organizácii zdravotnej starostlivosti, ktorých neodborné rozhodnutia žiaľ zhoršujú zdravotnú situáciu celej populácie a to nemožno odpustiť.
s vďakou a úctou tibor šagát
Vážený pán profesor,
veľmi pekne Vám ďakujem, že si nájdete čas na moje úvahy. Môj dojem je taký, že vlády, politickí predstavitelia a ani EˇU nečerpajú z hlbokých poznatkov ekonomických vied. Verím, že aspoň niektorí si moje úvahy prečítajú. Priebeh a dôsledky globalizácie sú vážnym ekonomickým, ale aj technickým a spoločenským problémom. Ide skutočne o humánny civilizačný proces, ktorého korene musíme spoznať, aby sme vedeli do neho zasahovať, Globálne monopolizovaná štruktúra ekonomiky s protekcionistickými praktikami nemôže byť zdravý ekonomický život. Všimnite si len rastúci proces odcudzenia tak vo vzťahu človeka človeku, ako aj vo vzťahu k prírode.
Ďakujem
jhusár
Vážený pán profesor,
makroekonómii, pokiaľ nie ste jej veriacim, nemôžte porozumieť. K výsledkom sa dostáva prostredníctvom premenných, ktoré si stanovuje každý makroekonóm samotné, a teda aj výsledkov je toľko ako makroekonómov.
Dokonalý obraz makroekonómie definoval K. Marx troma slovami vo vete: „TOVAR – cena – hieroglyf“, ktorý sa nikomu nepodarilo rozlúštiť. Jeho rozlúštenie je v pojme „bezprácny zisk“, voľný to radikál nekompenzovaný stratou. Tento radikál deformuje ekonomický obraz reality, a to pri každej kúpe a predaji, lebo si ho stanovuje predajca individuálne pri každom takomto úkone.
Ide o systémové nadhodnocovanie (pančovanie) reality, a preto vzniká nadvýroba alebo inflácia. To je potom základom antagonistického rozkladu spoločnosti na bohatých predajcov a chudobných kupujúcich.
Na viacej, peniaze sú samostatnou komoditou, so svojím systémovým, prázdnym ziskom – úrokom.
Žiaľ ľudstvo sa radšej pozabíja, ako by si priznalo tento ideologický nezmysel pretrvávajúci po stáročia.
Možno to celé zhrnúť do pojmu známeho z fyziky entropia. Fyzici takýto proces nehodnotia individuálne, ale len globálne pomocou „Štatistickej fyziky“. Reálnu analýzu považujú za nemožnosť.
A to je všetko na tému makroekonómia!!!
Tak, tak páni vedátori. Kolaps nás neminie a máte nejaké riešenie?
Zatiaľ mimo PREMENNÝCH (Bulharských koeficientov), ktorými falšujete realitu som nič nečítal!!!
Pán inžinier,
dobre si prečítajte dva rozpory globalizácie, ktoré definoval prof. Šikula.
Ďakujem
jhusár
Nepredpokladám, že by prof. Šikula predpovedal kolaps Európskej i svetovej ekonomiky a navrhoval akési riešenie. Na viacej toto nie je problém globalizácie, toto je problém ekonomickej entropie, ktorý sa globalizáciou len preukázal.
Je to ako prikladanie ohňa pod kotlom. Pokiaľ sa kotol neuzatvorí, tak sa šíri len bublanie a para a s tým spojené problémy. Po uzatvorení, kotla začína jeho pnutie až do roztrhnutia, no a toto je problém EÚ i sveta. Toto je cesta k III. Svetovej vojne, na ktorú nás doviedlo makroekonomické šarlatánstvo!!!
Veľmi pekný text a zvlášť sa mi páči Vaša posledná veta o absencii blízkosti v globalizácii.
Máte pravdu, že Draghi len bije na poplach a neponúka žiadne riešenie, ale už aj to je pokrok oproti minulosti. Pripustiť si problém a mať odvahu pozrieť sa pravde do očí, to je prvý predpoklad, aby sa vôbec začalo riešenie hľadať. Dúfam, že nie je neskoro.
Vážený pán doktor,
veda už dostatočne preskúmala, ale iste ešte musí skúmať ďalej, hľadať cesty, prostriedky a mechanizmy ako pozdvihnúť civilizáciu. Ide hlavne o malé krajiny ako je Slovensko to má priam existenčný význam, stačí si dôsledne preštudovať ekonomické fakty ekonomiky SR. Povedal by som, že na ňu iba chaoticky dopadajú dôsledky.
Ďakujem
jhusár
„A kráľ je nahý!“, vykríkol Mário Draghi. Lebo ak požaduje pre budúcnosť a záchranu Európskej únie dvakrát tak veľký objem financií ako bolo v Marshallovom pláne po 2.svetovej vojne, naskýta sa otázka: to sa prehnala cez Európsku úniu vojna?!
A že je kráľ nahý, to sa dozvedáme z analýz Draghiho, ktoré ale nie sú zverejňované, stačí iba o tom, ako sme si rozbili energetickú základňu, tými embargami plynu a ropy, tým rušením atómových elektrární, tými politickými opatreniami gríndílu, ktoré zlikvidovali (už!) nemeckú či francúzsku prosperitu a priemysel. A nezabúdajme, že my sme na Slovensku ich periféria – musíme sa preto mať horšie ako naše „metropoly“ Nemecko, Brusel, Francúzsko atď…
Peter,
áno, kráľ je nahý, ale ekonomika nie je rozprávka z Andersonových rozprávok. Ty to vieš dobre, lebo si napísal dve ekonomické knihy, Šikula končil dva roky po mne a bol riaditeľom Ekonomického ústavu SAV ale robil aj v sfére komerčného bankovníctva a teda dobre videl aj medzinárodné toky a aktivity, nielen bankového sektora. Vzácna je jeho identifikácia rozporov globalizácie, veď je to základ pre tvorbu politiky. Poznáme hybné sily potrebných adaptačných procesov, ktoré mne vznikli ako otázka pri niektorých úvahách Draghiho. A tie adaptační procesy nebudú v krajinách EÚ rovnaké, Naša výrobná štruktúra je ochudobnená. Ide aj o adaptáciu na úrovni podnikateľských jednotiek. Povedal by so, že to musí byť cieľavedome riadený proces. Ide o štruktúru kapitálu a tiež export a import. Už nemáme moje Tlmače, kde sa vyrobil najväčší elektromotor na svete.
Ďakujem
jaro
Dreaghiho správa je de facto kritikou Washingtonského konzensu. Washingtonský konsenzus – dereguláciou, privatizáciou a liberalizáciou
nasmeroval vývoj na privatizáciu štátneho sektora, obmedzenie
štátnych výdavkov, odbúranie obchodných bariér a orientáciu na export.
Upevnil oligarchicko korporačný puč. Washingtonský konsenzus
pôvodne označoval desať hospodárskych pravidiel, spísaných v roku
1989 ekonómom J. Williamsonom, ktoré mali predstavovať štandardný
reformný balíček pravidiel, ktoré by boli uznávané vo washingtonských
inštitúciách, ako je Medzinárodný menový fond, Svetová banka a Ministerstvo
fi nancií SŠA údajne na pomoc rozvíjajúcim sa štátom. Pravidlá
zahrňujú požiadavky na makroekonomickú stabilizáciu, otvorení
ekonomík v rámci obchodu a investícií a posilnenie trhových síl v rámci
domáceho hospodárstva. Následne sa začal i napriek Williamsonovmu
odporu používať pojem Washingtonský konsenzus v širšom význame –
všeobecnejšie ekonomické orientácie smerom k silno trhovo založenému
prístupu (niekedy popisovanému ako neoliberalizmus). Washingtonský
konsenzus nasmeroval vývoj na privatizáciu štátneho sektora, obmedzenie
štátnych výdavkov, odbúranie obchodných bariér a orientáciu
na export. Preorientovanie sa z priemyselného sektora na fi nančný spustilo
fi nančné špekulácie, vznikla séria špekulatívnych bublín. Tento konsenzus
bol ideologickým základom nového korporátneho štátu, ktorý
znamená prechod od kapitalistickej demokracie do neofeudalizmu –
80 % obyvateľstva si hľadá prácu, 20 % je nadmerne zabezpečených.
Neoliberálny obrat 80-tych rokov je hlavnou príčinou krízy súčasných
štátov a posilňovania globalizácie.