
Opäť začnem citátom:
„ratingová agentúra Fitch v piatok ponechala Slovensku hodnotenie A-, čo je siedmy najvyšší stupeň, a nezmenila ani stabilný výhľad. Riziko vidí v zraniteľnosti krajiny voči americkým clám, v prílišnej naviazanosti na automobilový priemysel a Nemecko. Tieto slabiny však vyvažuje členstvo v eurozóne, ktoré prináša makroekonomickú stabilitu. Vláde sa tak zatiaľ darí presviedčať zahraničie, že si uvedomuje vážnosť situácie s vysokými deficitmi a rastúcim verejným dlhom. V júni bude rating Slovenska prehodnocovať posledná agentúra z veľkej trojky – Moody’s, kde má krajina taktiež siedmy najvyšší rating. Minulý mesiac zhoršila výhľad agentúra S&P, známku však ponechala na piatom najvyššom stupni.“
Merať úspech ekonomiky je náročné. Čo mi chýba v správach agentúr? Akú majú teóriu na výpočet A-, teda systém vysvetlenia javu. Ekonómia má teóriu Keynesa a fyzika Einsteinovu teóriu. Obe vysvetľujú. Čo znamená tvrdenie: nezmenila ani stabilný výhľad? Chýba mi dôsledný a vedecký ekonomický rozbor.
Musíme pochopiť a to najúplnejšie, súvislosti. Musíme získať poznatky.
Iba tak sa človek správne orientuje. Aká je súvislosť ekonomiky SR, ekonomík EÚ a ekonomík sveta? Odpoveď je náročná. Žiada sa priam exegetické, výkladové, vysvetľovacie skúmanie a úvaha. Agentúry nevidia, že globalizujúci podnik pôsobí celoplanetárne?
Začnem tým, aký je význam a aký poznatok čitateľ získa z uvedeného textu? Čo hovorí A-?. Mne nič. Hovorí niečo o uspokojovaní ľudských potrieb? Hovorí niečo o sile ekonomiky, ktorú charakterizujú silné odvetvia a podniky? Alebo je to iba abstraktná hodnota?
Verím, že aj iných čitateľov zaujíma ako ho získajú agentúry. O čo sa to ich poznanie opiera a ako je získavané? Nevidím v ňom identifikáciu ekonomických problémov ekonomiky, zvlášť zato, že správa tvrdí, že nezmenila ani stabilný výhľad. Z čoho vyplynulo toto konštatovanie? Ale neviem, či si agentúry dôkladne zhodnotili, čo sa v ekonomickom svete za posledných 20 rokov stalo a deje.
Ekonomiky nemôžu byť ako ovce bez pastiera Veď ozaj vidíme, že civilizácia je na rázcestí, ekonomiky sveta sa menia, stačí spomenúť BRICS.
Musíme myslieť. A nielen poslúchať (ba musíme ukázať, že vieme). Myslieť znamená schopnosť spracovávať informácie, analyzovať ich, tvoriť závery a prichádzať s novými riešeniami, nápadmi. Riešenia majú byť komplexné, spravidla metódami ekonometrie. Takéto racionálne myslenie necítim v záveroch agentúr, veda sa nemôže spoliehať na emócie, dôležité sú skúsenosti napr. s fungovaním EÚ.
Musíme sa hlbšie zamyslieť nad dnešnými problémami ekonomík a dôkladne ich vysvetliť.
Ekonomická veda má niekoľko kvantitatívnych mier. Aj v bežnom živote sa opierame o miery. Ak má Jano 179 cm a Jožo 181 presne viem kto je vyšší.
Kvantifikácia zabezpečuje hodnovernosť záverov a viem čo robiť.
Už existencia troch agentúr, ktoré správa spomína, indikuje rôznosť prístupov a mier. Miera sa spravidla opiera o ukazovatele. O výkonnosti poľnohospodárstva hovoria napr. hektárové výnosy plodín.
Na čo je toľko agentúr? Potrebujeme vedu. A práve z pohľadu vedy sú to zbytočné orgány.
Žiada sa proces vedeckého riadenia z hľadiska teórie informácie. Fungovanie ekonomiky si žiada riadiť. Čo znamená riadiť riešil už První mezinárodní kongres vědeckého řízení (PIMCO), ktorý sa konal v Prahe pred 100 rokmi. Teda ekonomické vedy majú konkrétne metódy.
Čitateľovi musím spomenúť hlavne diskriminačnú analýzu. ktorej teória je náročná a ktorá sa zaoberá problémami rozčlenenia štatistického súboru (okresov, krajov, štátov atď.), ďalej problémami rozpoznávania príslušnosti skúmaného prvku vo vzťahu na dané štatistické súbory a, nakoniec, problémami klasifikácie štatistických súborov vzhľadom na jeden, či viacero znakov. Diskriminačná analýza má dnes široké použitie práve v ekonomickom výskume. Na báze jej metód sa dnes riešia rôzne problémy regionálneho rozvoja, ako čo je problém klasifikácie regiónov podľa stupňa ekonomického rozvoja, sledovanie dynamiky rozvoja, problém rozdelenia investícií do odvetví alebo do regiónov s cieľom maximálneho zvýšenia stupňa ekonomického rozvoja, problém medzinárodnej klasifikácie štátov podľa stupňa ekonomického rozvoja, kultúrnej úrovne, stupňa uspokojovania ľudských potrieb atď.. Vzorec na výpočet som už v Reminiscenciách uverejnil. V rokoch 1969/70 sme vyčíslili stupeň ekonomického rozvoja za všetky okresy SR. Prečo agentúry nevyčíslia A- za okresy SR? Ak agentúry nedokážu vyčísliť A- za okresy, tak je to zbytočné. Ekonomická sila okresu Michalovce je iste iná ako ekonomická sila okresu Bratislava. Dokáže A– vyčísliť o čo sa zvýši ekonomická sila okresu Michalovce, ak sa ním vybuduje 5 km dialnice?
Na čo sú hodnotenia agentúr a ich stupne, keď globalizácia, globalizujúci podnik využíva celoplanetárny priestor a kapitál a zhodnotenie tohto kapitálu podriaďuje svojmu kritériu zisku a nevšíma si A-? Teda problém hodnotenia agentúrami treba vidieť aj z hľadiska prebiehajúcej globalizácie, čiže v širšom kontexte.
Globalizácia ozaj preniká všetkými pórmi do života národov, ba sa stala akoby samozrejmosťou. Ale čo jej extrémne prejavy, protirečivé. Denne zisťujeme protirečivosť ekonomických, sociálnych, ekologických a celkových spoločenských súvislostí a dôsledkov. A vidíme, že máme aj jej zbožňovateľov ale aj odporcov a kritikov. Globalizácia sa často hodnotí jednostranne, povrchne, zúžene, teda skreslene. Žiada sa, a to na oba uvedené problémy v tejto úvahe, mať triezvy, vedecky poctivý, dostatočne hlboký a komplexný prístup, ktorý mi u agentúr chýba.
Potreba objektívneho poznania prevratných a zároveň aj rozporuplných predovšetkým globalizačných premien chýba a je zo dňa na deň akútnejšia.
Je tu veľký problém s AI. A tie premeny vďaka AI sa šíria doslova celou planétou. Vďaka nej vyskočila predovšetkým Čína. Zabezpečuje globalizácia ľudsky dôstojný rozvoj civilizácie? Využíva sa obrovský produktívny potenciál na rozvoj spoločnosti, či iba na zbrojný priemysel? Treba si ozaj uvedomiť nebývalé hrozby. Rozpor medzi potenciálom a hrozbami je tak rozsiahly, že jej kritická úroveň sa doslova stáva rázcestím civilizácie.
Teda – kde a ako?
Ozaj stojíme pred odhalením hlbších príčinných súvislostí fungovania krajín a aj fungovania globalizácie. Nezabudli na to agentúry? Preto je potrebný ozaj komplexný pohľad a rozbor. Musíme si uvedomiť riziká a ohrozenia. Nežijeme v raji. Potrebujeme skutočne humánny civilizačný pokrok. Potrebujeme poznať príčinné súvislosti, ktoré určujú prvky obsahu a foriem prejavu fungovania ekonomiky a globalizácie. Globalizácia vstúpila do kritického štádia.
Dovolím si napísať, že najkoncentrovanejšie sa to prejavuje v tom, že napriek expanzii výdobytkov revolúcie v technológiách, ktoré odkrývajú nebývalé možnosti zväčšovania produkčnej sily spoločnosti čo vytvára predpoklad oslobodenia človeka od diktátu obmedzených zdrojov, prebieha odcudzenie tak vo vzťahu k človeku ako aj vo vzťahu k prírode, životnému prostrediu.
Globalizácia plodí globálne zhodnocovanie kapitálu, ale globalizujúci podnik využíva síce celoplanetárny priestor, ale zhodnotenie svojho kapitálu podriaďuje iba svojim egoistickým záujmom, maximalizácii zisku.
Nemôžem neupozorniť ešte aj na ďalší rozpor, rozpor medzi produkciou bohatstva a prehlbujúcou sa nerovnomernosťou jeho rozdeľovania. Dvadsať percent najbohatšej populácie je 60-krát bohatšia ako dvadsať percent jej najchudobnejšej časti. Ale problém je ozaj aj v tom, že sa nejedná iba o zväčšovanie rozdielov v bohatstve, ale že ide o prehlbujúcu sa priepasť medzi zväčšovaním bohatstva, ktorého vecný obsah tvorí čoraz väčší podiel produktov vyrábaných a spotrebovávaných pod vplyvom doslova vyvolaných potrieb pod vplyvom reklamy, alebo nezmyselného zbrojenia.
Ide o bohatstvo, ktoré je vlastne mrhaním, plytvaním zdrojmi.
Ale je tu aj problém dlhodobo nezamestnaných, či inak ukrivdených o čom svedčia protesty vo veľkých mestách krajín. Verím, že aj čitateľ si všimol, že rastie závislosť čoraz väčšej časti ľudstva na rozhodovaní čoraz menšieho počtu nadnárodných korporácií, finančných skupín, špekulantov (daňové raje) a nimi priamo, či nepriamo lobisticky ovládaných inštitúcií Ide o re distribúciu ekonomickej moci a to celosvetovo, čoho dôsledkom bude aj re distribúcia politickej moci.
Naši vodcovia musia pochopiť, že sa mení paradigma vedenia a moci. Morálka 20 storočia je minulosť.
Záver
Čo mi chýba v správach agentúr? Akú majú agencie teóriu na výpočet A-, teda systém jeho vysvetlenia a jeho význam. Veda sa nemôže spoliehať na subjektívne a verbálne hodnotenia fungovania ekonomiky, a všeobecne spoločnosti. Vzdelanosť ľudstva enormne narástla Aj bežný človek či strojný inžinier vnímajú svet okolo seba a hlavne ekonomiku, lebo tá uspokojuje potreby ľudí. Hodnotenie nám musí určiť, teda jeho závery, kde a ako. Hodnotenie A– o tom nič nehovorí. Tvorcovia hospodárskej politiky sa musia oprieť o vedecké metódy ekonómie, ktorej jednu, diskriminačnú analýzu, som dôkladne charakterizoval, hovorí o klasifikácii, čo robia agentúry.
Ba aj globalizácia vstúpila do kritického štádia, ktorú nemôžu agentúry ignorovať, lebo súvisí s našou ekonomikou. Máme obrovskú expanziu výdobytkov technologickej revolúcie, ktoré odkrývajú nebývalé možnosti zväčšovania produkčnej sily spoločnosti, o čom nehovoria stupne agentúr, a tak vďaka AI sa vytvára reálny predpoklad oslobodzovania človeka od diktátu obmedzenosti zdrojov.
Ale zároveň vidíme proces, povedal by som, odľudšťovania ekonomiky a aj rastúce odcudzenie ako vo vzťahu k človeku tak aj vo vzťahu k prírode. V globalizácii sa globálne zhodnocuje kapitál (teda aj náš), ale zhodnocovanie kapitálu riadi kritérium zisku. teda gigantické podniky sa spoliehajú na egoistický záujem bez ohľadu na širšie ekonomické a sociálne dôsledky. Nevieme aká je sila ekonomiky SR, hoc poznáme A-.
Zveľaďujeme si ekonomiku? Aká je teda sila ekonomiky SR?
Prof. J. Husár
Bratislava, 21/5/2025
Toto nie je „reminiscencia“ ale perfektná úvaha /nielen o ekonomike/ o súčasnom svete a jeho „riadení“ /či smerovaní/. Skvelé, váž. pán profesor.
K článku niet čo dodať, iba ak zvýrazniť, že „V globalizácii sa globálne zhodnocuje kapitál (teda aj náš),…“ To najdôležitejšie však je aby sme si uvedomili, že zhodnocovanie kapitálu riadi akási tajomná „temná ruka“, resp. „Temný Davos“ tak aby v maximálnej miere uspokojil svoj „egoistický záujem bez ohľadu na širšie ekonomické a sociálne dôsledky.“ Za týmto účelom boli zriadené ratingové agentúry a tento cieľ sledujú výsledky ich „hodnotení“. A tomuto účelu je podriadená politika mnohých štátov, vedeckých inštitúcií a tzv. dobrovoľného sektora, ktorí/é/ na ňom parazitujú.
Pán inžinier,
mňa ozaj trápia bariéry a deformácie či už v oblasti práce, ľudského kapitálu, ako často hovoríme a sociálnych dimenzií človeka. Globalizácia zaznamenáva varovné až alarmujúce dôsledky. Ja už mám svoj vek, ale čo moje pokolenie. A moju úvahu ešte doplním. Mám Zakon o vodnom pravu v chorvátštine z roku 1895 a ten uvádza funkčné matematické vzťahy na dvoch stranách. Ba má aj dve matematické tabuľky funkcií, jedna sú hodnoty Tolkmittovej rovnice, či vzorca. Prečo nám také neposkytujú agentúry? Čo je to A-? Ako je možné, že celosvetovo rastie nezamestnanosť. ľudia sa musia cítiť vydedení. To politikov nezaujíma? Iste je tu AI, ale práve zato treba podniknúť kroky, ktoré ten problém vyriešia. A čo všadeprítomná reklama, umelo vytvorené potreby a čo zbrojenie? Pamätáte sa na etapu nášho vývoja, vraj adaptačné procesy? Čo to bolo? Tak ako ZSMK Tlmače, ktoré vyrobili najväčší elektromotor na svete a už nie sú a kde som po VŠ začínal? Mali až 8000 zamestnancov. Čo sa s nimi stalo? Nuž lebo globalizácia.
Ďakujem
jhusár
Pred nedávnom som dostal informáciu o vlastníckych vzťahoch v bankovom sektore. V podstate všetky banky sú súčasťou troch globálnych spoločností a v podstate si potom môžeme domyslieť ako vzniká to hodnotenie. Je to ich pohľad na schopnosť dlžníkov splácať aspoň úroky z dlhov. Ak nie, tak sa zvýši percentuálna sadzba na pôžičky.
Je to len moja úvaha človeka, ktorý sa nevyzná do zložitosti globálnej ekonomiky, sú to len moje pocity. Neviem si predstaviť aká je perspektíva splatenia nášho dlhu..
Pán profesor,
otvorili ste viacero problémov. Aj problémy štátneho dlhu ekonomiky SR. Treba povedať, že pojem dlhu v rôznych krajinách nie je jednotný. Svetová banka definuje čo treba chápať pod týmto pojmom, ale ekonomická pojmológia ani u nás plne neakceptovala odporúčanie. Hovoria o tom aj rôzne slovné spojenia, štátny dlh, verejný dlh, celkový verejný dlh. Deficit alebo prebytok vládnych financií sa všeobecne oceňuje pomocou hodnôt netto pôžičiek (alebo netto požičaní si) všeobecnej vlády, ktoré uvádza systém národných účtov. Od roku 1991 aj väčšina krajín OECD zaznamenala veľké deficity. Deficit vlády sa vyrovnáva požičaním si od rezidentov alebo požičaním si zo zahraničia. Žiaľ aj ekonomika SR dlhodobo zápasí s týmto problémom.
OECD Factbook 2006 definuje dlh takto: netto požičanie si / netto požičanie všeobecnej vlády, je bilancujúcou položkou nefinančných účtov (podľa Systému národných účtov z roku 1993). Rovná sa tiež rozdielu medzi celkovými príjmami a celkovými výdavkami vlády, vrátane kapitálových výdavkov. Nuž náročné sú aj definície. Iste by sme potrebovali gazdu, ktorý by sa zameral na výdavky vlády, vrátane financovania politických strán. Perspektívu splatenia si nedovolím odhadnúť.
Ďakujem
jhusár
Pán profesor, dostal som mail a tomu som takto odpovedal:
Pán inžinier,
mňa ozaj mrzí, že agentúry nemajú teóriu, systém vysvetlenia. Môj učiteľ v Belehrade napísal dielo Diskriminaciona analiza a teórii venuje 70 strán.. Mimoriadne si cením kap. 9 Predvidjanie uticaja investicija na buduči porast ekonomske razvijenosti. Myslia na to agentúry?
Ďakujem
jhusár
Pán profesor, osvetľujete boľavé témy slovenskej súčasnosti, „klobúk dolu“!. Je to veľmi potrebná a naliehavá téma, ktorú si možno uvedomuje premiér vlády SR – a už menej ministri zo „zlepenca“. Pretože globálna ekonomika je v rozklade a ekonomika Euroúnie nás „vcucla“ a teraz klesá ku dnu – a spolu s nami.
Osvojili sme si národohospodársky prístup a tak viete, o čom píšem: Sila slovenskej ekonomiky? Akej? Tej cudzej, zo zainvestovania kapitálu a ťaženia z neho? Nepoužil ste ten „dôležitý“ ukazovateľ, ktorým podľa mňa aj tie „agentúry“ posudzujú „silu ekonomiky tej ktorej krajiny“ – a tým je ROI = RETURN OF INVESTMENTS.
ROI, to je prvé, čo som sa mal možnosť naučiť v štúdiách britskej manažérskej univerzity OUBS v 1991 – tj. návratnosť kapitálu. Lebo podľa nich ekonomika krajiny je tak silná, aký rýchly je pre investora kapitálu návrat kapitálu. A to musí „švihať!“.
Preto sme u agentúr stále tak vysoko. Teraz len som sa dozvedel, že asi za 2024 subjekt Volkswagen priznal na Slovensku zisk cca 200 miliónov eur. No ale potom platil – ak vôbec zdaňoval u nás a nie v materskej firme, tými 23% len 46 miliónov…ak vyrobil a „exportoval“ ( poznáte ma, že viem že to nie je pravda že ôexport“) cca tých 400 tisíc luxusných aut čo stoja medzi 35 až 45 tisíc eur jedno, potom je to ale veľmi chabý zisk takého kolosa….hahaha žartujem, koľko nepriznaného finančného objemu i tovarového uteká zo Slovenska načierno?
Je dobré, že ste tú tému nastolili. Uvidíme o päť rokov, keď tu už Euroúnia nebude – ako si s tým naši potomkovia poradia.
Peter
som rád, že si to vzal ešte širšie ako ja Ozaj ma mrzí sila ekonomiky SR. Stratila sa. Budem veľmi konkrétny. Pozrime si vlaky v Číne a u nás, či traktory, ktoré používajú naše poľnohospodárske podniky a ktoré sa od seba líšia prevedením motoru či kabíny. Spoločné však majú rozmery a možnosť montáže čelného nakladača. To nevyjadri A-, čo zbožňujú agentúry Diskiminačná analýza áno, bude toľko znakov, koľko je odlišností traktora. To nehovorí ROI, to je finančný, nič nehovoriac ukazovateľ o tom čo sa deje, o aké investície ide.
A zober si minulosť. Nemôžem nepripomenúť Automobily Tatra 141 boli známe dobrou kvalitou, najmä veľkou ťažnou silou. Preto sa výborne hodili pre prevoz ťažkých strojov ako turbín, kotlov atď. Ťažná sila tohto vozidla je až 100 ton. Tatry 141 sa vyrábali prevažne pre export do ľudovodemokratických, socialistických i kapitalistických krajín. Bánovce boli na to hrdé. To tiež nepostihuje A-. Pozri si iba závody KIA, po celom svete, po celej planéte. Silu našej ekonomiky dokumentuje zoznam zničených podnikov na Slovensku, ktorý koloval po internete. Zmizli ZSMK Tlmače, kde som začínal po VŠ a ktoré vyrobili najväčší elektromotor na svete. Boli konkurentom a tak neboli žiadané.
Zakončím to takto, skopírujem z úvahy:
Ozaj stojíme pred odhalením hlbších príčinných súvislostí fungovania krajín a aj fungovania globalizácie. Nezabudli na to agentúry? Preto je potrebný ozaj komplexný pohľad a rozbor. Musíme si uvedomiť riziká a ohrozenia. Nežijeme v raji. Potrebujeme skutočne humánny civilizačný pokrok. Potrebujeme poznať príčinné súvislosti, ktoré určujú prvky obsahu a foriem prejavu fungovania ekonomiky a globalizácie. Globalizácia vstúpila do kritického štádia.
Ďakujem
jaro
Pán profesor, Fitch je jedna zo serióznejších agentúr a svoje metodiky s kritériami podrobne zverejňujú na stránke „fitchratings(bodka)com“. Sú ich tam desiatky pre každé odvetvie financovania. Myslím, že krajín ako Slovensko, sa týka táto časť:
„fitchratings(bodka)com(lomka)research(lomka)sovereigns(lomka)sovereign-rating-criteria-24-10-2024“
alebo
„fitchratings.com(lomka)research(lomka)structured-finance(lomka)covered-bonds-cdos-public-entities-asset-analysis-rating-criteria-16-10-2023“
lebo si nie som istý, či Fitch považuje Slovensko za „suverénneho emitenta“ (naša centrálna banka nie je NBS).
Pán doktor,
ja som vyzdvihol diskriminačnú analýzu, lebo jej teória je matematicky odvodená a zaujíma sa o koreláciu medzi ukazovateľmi, i varianciu ukazovateľov a iní štatistické charakteristiky. Definovala diskriminačnú rovinu, či diskiminačný povrch. Dá sa použiť aj na predvídanie vplyvov zmeny ukazovateľov, ako napr. ak sa v okrese vybuduje 5 km diaľnice aký to bude mať efekt na pozdvihnutie okresu. Ba aj na určenie zákona ekonomického rozvoja. Môžeme v nej použiť n ukazovateľov.
Ďakujem
jhusár
Pán profesor, rozumiem a máte pravdu.
Problém ale nie je v konštrukcii ratingu Fitch, ale v jeho interpretácii. Rating Fitch je určený finančným investorom, v tomto prípade do dlhopisov a pokladničných poukážok, a ani nechce vyjadrovať nič viac. Je to miera rizika nesolventnosti SR v budúcnosti.
Nie je celkom korektné hovoriť, že podľa vývoja ratingu Fitch „robíme všetko dobre“, lebo rating Fitch nie je mierou efektívnosti štátnej politiky a vôbec neobsahuje tie prvky diskriminačnej analýzy, na ktoré poukazujete.
Marián, posudzovanie týchto agentúr ako Fitch a iné, to je povrchnosť sama o sebe – cielená iba na investorov cenných papierov. To nič nevypovedá o sile ekonomiky. Je to ako keď kozmetička hodnotí pleť modelky – pleť je hebká, pestovaná, hotový alabaster – ale už nepovie, že sama tvár modelky – veď je to „strašiak“! ( to nevadí, kľúčový parameter je super….) Pobozkali by sme takúto devu?
Ďakujem za vyjadrenie súhlasu, to je inými slovami zmysel toho, čo som napísal.